Одбор за мир почиње са радом – Трамп председава првом седницом о Гази

Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трумп председаваће првом састанку Одбора за мир који ће, како се наводи, бити посвећен Појасу Газе.

Састанак ће бити одржан у згради Института за мир Доналда Џ. Трампа, а очекује се присуство делегација из 47 земаља и Европске уније.

Међу учесницима је и Израел, док палестински представници нису позвани.

Трамп би требало да објави да је за фонд за обнову Газе прикупљено пет милијарди долара, укључујући и донацију од по 1,2 милијарде долара од Уједињених Арапских Емирата и Кувајта.

Очекује се да ће за потпуну обнову бити потребно више милијарди долара.

На скупу се очекују обраћања државног секретара САД-а Марка Рубија, специјалних изасланика Стива Виткофа и Џареда Кушнера, бившег британског премијера Тонија Блера, као и амбасадора САД при УН Мајка Волца и специјалног представника за Газу Николаја Младенова.

Међу главним изазовима остају успостављање безбедности, обука локалних снага, преговори са Хамасом уз посредовање земаља попут Катара и Турске, као и повећање и дистрибуција хуманитарне помоћи, коју званичници описују као недовољну.

Извор: РТС, Ројтерс

Related posts

Студенти уметничких факултета отворили Летњу школу „СолидАртно“ заједничком изложбом плаката

Српска православна црква сутра прославља Петровдан

Млади кошаркаши Србије започели Европско првенство победом над Пољском

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније