РХМЗ: Крупан град и оркански налети ветра могући у јужним деловима Србије

ЕПА-ЕФЕ

Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ) издао је данас упозорење у коме се наводи да се олујни системи, за које се очекује да вечерас захвате јужне, југоисточне и југозападне делове земље, могу брзо интензивирати условити појаву града, на неким местима и већег од 5 центиметара и ударе ветра орканске јачине који могу причинити значајну материјалну штету.

Очекује се развој веома снажних грмљавинских система, који ће се из области Јадрана, Црне Горе и Босне и Херцеговине премештати ка Србији, при чему ће најизраженији и најопаснији системи захватити пре свега југозападне, јужне и југоисточне делове земље.

Ризик од појаве грмљавинских непогода постоји и у осталим деловима Србије јужно од Саве и Дунава, али се највећи ризик од појаве екстремних временских непогода очекује у југозападној, јужној и југоисточној Србији, наводи РХМЗ.

Имајући у виду могућност да олујни системи наиђу изненада, РХМЗ саветује максималан опрез и избегавање свих активности на отвореном уколико у близини нема чврстих и безбедних објеката.

За подручје јужних делова Златиборског, Моравичког и Рашког округа, за подручје Косова и Метохије, као и за југоисточну Србију (пре свега за Топлички, Јабланички и Пчињски округ) данас је издат највиши црвени степен упозорења на екстремне временске непогоде.

У току вечери и ноћи очекује се наставак грмљавинске активности – системи са Јадрана и из БиХ у серијама ће се премештати преко нашег подручја, а област са највећим ризиком од јаких непогода (у складу са упозорењем од јутрос) биће југозападна, јужна и југоисточна Србија.

Извор: Танјуг

Related posts

Преминула Оливера Катарина

Унмик о рушењу викендица на Газиводама: У контакту смо са свим релевантним странама

Олујно невреме погодило Штрпце

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније