Чадеж: Иницијатива „Појас и пут“ никада није била потребнија него данас

Танјуг

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж поручио је данас на Форуму о трговинској и инвестиционој сарадњи у оквиру Иницијативе „Појас и пут“ у Пекингу да у времену глобалних тензија, подела и неизвесности, као и у тренутку када су ланци снабдевања све више изложени притисцима, иницијативе попут „Појаса и пута“ никада нису биле потребније.

Чадеж је оценио да овогодишњи Кинески међународни сајам ланаца снабдевања (CISCE)) и Форум „Појас и пут“ долазе у важном тренутку за односе Србије и Кине, непосредно након недавне посете председника Србије Кини, која је отворила ново поглавље у економским односима две земље, саопштено је из Привредне коморе Србије.

Како је навео, сарадња Србије и Кине усмерена је на области нових технологија, е-мобилности, роботике, зелене енергије, напредне производње и паметне инфраструктуре, ослањајући се на развојне приоритете 15. петогодишњег плана Кине и Стратегије развоја Србије 2030–2035, који се поклапају у кључним стратешким циљевима.

„Иновације, вештачка интелигенција и друге напредне технологије биће главни водич и савезник у изградњи дигиталног, зеленог и одрживог Појаса и пута, као и нових пословних модела заснованих на отвореној сарадњи и поверењу“, рекао је Чадеж.

Говорећи о значају Иницијативе „Појас и пут“, Чадеж је истакао да она улази у нову фазу развоја у којој партнерства више неће бити само географска, већ и технолошка и иновативна.

„Србија жели да буде не само логистички и производни центар, већ и технолошко чвориште дуж Појаса и пута, паметна раскрсница између Азије и Европе, место где се сусрећу иновације, производња и логистика“, нагласио је Чадеж.

Он је подсетио да су резултати Иницијативе „Појас и пут“ за Србију и друге земље учеснице већ видљиви кроз изградњу путева и железница, попут брзе пруге Београд–Будимпешта, реализацију енергетских и индустријских пројеката, изградњу фабрика, споразуме о слободној трговини, нове пословне прилике и отварање радних места.

Другог дана 4. Кинеског међународног сајма ланаца снабдевања (CISCE), представници делегације Србије предвођени министарком унутрашње и спољне трговине Јагодом Лазаревић, састали су се уочи Форума у Пекингу са представницима кинеске компаније OIG групације (Youhe Group)), једном од највећих компанија у Кини специјализованој за увоз смрзнутих прехрамбених производа.

Лазаревић је истакла да је кинеска компанија заинтересована за увоз смрзнутог воћа, нарочито бобичастог, као и за увоз меса, посебно живине, што представља конкретне даље кораке у реализацији протокола за извоз живинског меса из наше земље, који је потписан током посете председника Србије Кини у мају ове године.

Извор: Танјуг

Related posts

Одбојкаши Србије глатко изгубили у „Арени“ – Турска смањила шансе за завршни турнир Лиге нација

Ђедовић започела посету Букурешту, сутра меморандум са Румунијом за пројекат Ђердап3

ИРЦГ испалио хице упозорења на два брода која су покушала да прођу кроз Ормуз

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније