Представници Израела и Либана могли би у наредним данима да одрже рунду разговора о смиривању сукоба, а у иницијативу је укључена и администрација Сједињених Америчких Држава које би представљао зет председника САД Доналда Трампа Џаред Кушнер, сазнаје данас израелски лист Харец од извора упознатих са ситуацијом.
Према наводима једног извора, бивши израелски министар Рон Дермер, кога је премијер Израела Бењамин Нетањаху задужио за питања везана за Либан, требало би да води директне преговоре са либанским представницима.
Други извор рекао је да би разговори могли да буду одржани на Кипру или у Паризу, при чему се Кипар тренутно сматра вероватнијом локацијом.
На питање листа Харец, из председништва Кипра поручено је да ће, уколико дође до конкретних помака, о томе бити објављено јавно саопштење, додајући да за сада нема коментара.
Француски председник Емануел Макрон саопштио је у суботу, у изјави објављеној на хебрејском језику, да је спреман да помогне у организовању преговора и да буде њихов домаћин у Паризу у покушају да се обузда ескалација након што су поново избили сукоби између Израела и Хезболаха.
„Хезболах мора одмах да обустави своју неодговорну ескалацију. Израел мора да одустане од сваке велике офанзиве и да заустави масовне ударе, јер је већ стотине хиљада људи побегло од бомбардовања“, навео је раније Макрон.
Израелски напади на јужни Либан и јужна предграђа Бејрута почели су 2. марта, као одговор на то што је Хезболах лансирао дронове и ракете на Израел, у знак подршке Ирану.
Извор: Танјуг