Петер Сијарто: Настављамо градњу новог нафтовода између Мађарске и Србије

Танјуг

Мађарски министар спољних послова Петер Сијарто изјавио је данас да ће његова земља наставити са српским и руским партнерима да гради нови нафтовод између Мађарске и Србије.

„Док Брисел забрањује руску енергију, прекида везе и блокира руте, нама је потребно више извора, више рута. Мађарска неће постати жртва ових катастрофалних одлука“, поручио је Сијарто на друштвеној мрежи Икс (Твитер).

Сијарто је након видео-конференције са српском министарком енергетике Дубравком Ђедовић Хандановић и првим замеником руског министра енергетике Павелом Сорокином навео да ће пројектовани капацитет будућег нафтовода износити до пет милиона тона годишње.

Према плановима, нафтовод ће бити оперативан до 2027. године.

У Мађарској ће бити изграђено око 180 километара нове инфраструктуре, а додатних 120 километара у Србији, док ће на граници две земље бити постављена мерно-контролна станица, преноси ТАСС.

Ово је први пут да се званично потврђује и руско учешће у пројекту, иако Будимпешта и Београд већ годину дана активно преговарају о овом стратешком повезивању.

У фебруару је мађарска влада најавила инвестицију у овај пројекат вредну 320 милиона евра током три године, а студија изводљивости већ је завршена.

Нафтовод ће повезивати рафинерију МОЛ у граду Сазхеломбата са селом Алђо на југу Мађарске, а потом и са Новим Садом.

Пројекат развијају мађарски МОЛ и српска Транснафта, а очекује се да ће играти кључну улогу за обе земље, посебно због све виших транзитних трошкова преко Украјине и Хрватске.

Извор: Танјуг

Related posts

Фицо: Чак и случајан инцидент с дроном може довести до светског рата

ЦИК: Сутра истиче рок за регистрацију особа са посебним потребама за гласање

Фудбалери ПСЖ-а одбранили титулу првака Европе, одлучили пенали

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније