У Основном суду у јужном делу Косовске Митровице одржано је прво рочиште у поступку који је породица Јакшић, власник порушеног плажног бара и мотела “Језеро” на језеру Газиводе, поднела против Фарука Мујке, директора предузећа „Ибар-Лепенац“.
Породици Јакшић, средином јула је од стране компаније “Ибар Лепенац” уручен захтев за ослобађање имовине, јер је наводно хотел изградила на земљишту тог предузећа.
Убрзо након тога хотел и плажни бар су порушени, упркос тужби коју је породица поднела суду. Породица Јакшић је тражила одређивање привремене мере којом би се до окончања целог спора, забранило рушење хотела.
На данашњем првом рочишту правни заступници “Ибра-Лепенца” бранили су се тиме да они и нису рушили, већ инспекторат надлежног министарства.
Судија је усвојио предлог да се саслушају Јордан Јакшић и директор предузећа „Ибар-Лепенац“ Фарук Мујка у својству странака.
Бранилац породице Јакшић, адвокат Василије Арсић, рекао је да су изнели аргументацију у корист оштећене стране, истовремено указујући на повреду закона.
Најавио је да ће се изласком на лице места констатовати штета породице Јакшић, уз помоћ суда, вештака и тужиоца.
„Онда улазимо у једну фазу поступка, која је све тежа јер је већ нанета трајна штета тужитељу, али се надамо да ће уз поштовање законитости овог правног система доћи до циља односно да се Јакшић Јордан материјализује односно наплати штету која му је причињена“, рекао је Арсић.
Додао је да се отвара ново питање, ко је рушио?
„Ако живимо у једном правном оквиру где имамо правну сигурност, онда треба да се умеша тужилаштво, полиција, да видимо ко је то незаконито рушио објекат у власништву Јакшића“, казао је Арсић.
Власти у Приштини су на обали језера Газиводе срушиле 17 објеката, српских власника, тврдећи да су наводно изграђени на земљишту које припада компанији „Ибар Лепенац“.
Најавили су нова рушења.
Извор: РТС