Председница скупштинског Одбора за КиМ Данијела Николић оценила је данас да је политика искључивости, терора, конфликта и политика без компромиса дошла на наплату премијеру приштинских институција Аљбину Куртију, те да он неће моћи да формира владу и да Приштину чекају нови избори.
Николић је оценила да 53 освојена мандата Самоопредељења нису довољни Куртију да направи владу и да Приштину погађа дубока политичка криза.
„Када водите политику терора, водите политику конфликта, онда је она почела да једе сопственог творца. А то је Аљбин Курти. Не можете ви са опозицијом да разговарате на начин као што је он радио у кампањи, где их је вређао, понижавао и тако даље, и онда очекујете да они попусте и да кажу: ‘Аљбине, ајмо ми сада у владу, ми ћемо бити партнери итд’. Без обзира, и ако се буду некако договорили, мада је 7. августа рок дефинитивно истекао“, рекла је Николић Тањугу.
Она сматра да Приштина дефинитивно клизи ка новим изборима.
„Али мислим да ни нови избори неће решити кризу, као ни ови претходни. Они су само продубили кризу и даље, и то смо видели, јер он нема партнере са којима може да направи нешто што се зове стабилна влада, нити да изабере ту такозвану председницу или председника тог такозваног Косова. Дефинитивно нема подршку за тако нешто“, оценила је Николић.
Она истиче да ће се Куртију обити о главу, поред односа према својој опозицији, и однос према српској заједници, без обзира на то што, како је рекла, знамо да он има подршку дела међународне заједнице.
„И међународна заједница је у више наврата позвала Аљбина Куртија и те институције да се они некако коначно консолидују, да коначно буду снажне и јаке. Они сада позивају на дијалог и кажу да Курти мора да седне да разговара са опозицијом. Просто, дијалог је неопходан, али су некако искључиви и некако растегљиви када је у питању дијалог Београда и Приштине. То су ти њихови дупли стандарди. И некако, када се прича о дијалогу, он је опциона ствар када је у питању Заједница српских општина и све остало“, навела је Николић.
Што се тиче српске заједнице, она је рекла да она нема тежину, нити моћ да може било шта да уради када је у питању Аљбин Курти.
„Ми можемо оно што је на нама, мислим на терен, мислим на те институције. Оно што је на нама и на званичној политици Београда јесте, и што ми радимо, управо да указујемо на једностране потезе Аљбина Куртија. Наш саговорник јесте међународна заједница, део наше територије под међународним протекторатом. Просто, са Приштином се показало да нема квалитетног разговора, нити то може да буде, зато што је Аљбин Курти искључив. За њега је политика компромиса и оно што би требало да буде компромис, у ствари, слабост. И то ће му доћи на наплату и од његове опозиције“, сматра Николић.
Она указује да је последњи инцидент у парламенту Косова, када је посланица Тиме Кадриљај из партије Рамуша Харадинаја гађала Куртија јајима, озбиљан шамар Куртију.
„Она се сматра, у тим њиховим албанским круговима, као неко ко је био у ОВК, као неко ко има неке своје заслуге у тим њиховим ослободилачким ратовима и све остало. Она је њима јако важна. Тако да је то просто шамар Аљбину Куртију иако он све време покушава да добије подршку тог тврдог крила ОВК. Шта ћете горе него да она онако приђе и да га гађа јајима“, навела је Николић.
Додала је да је таква политика Куртија кажњена и од стране Вашингтона тиме што су САД замрзле стратешки дијалог са Приштином и да је то јасна порука САД да Аљбин Курти нема у потпуности њихову подршку.
„Исто тако, Вашингтон је јако моћан и, наравно, то је прво земља која је званично признала ту лажну државу и која апсолутно има сваки могући утицај на политичку сцену и политичко стање. Опозиција верује САД-у и она се негде и ослања на САД, док је Аљбин Курти одлучио да ту политичку трасу подршке коју заправо има, и та рута иде ка земљама Европске уније“, оценила је Николић.
Како је рекла, да они заиста хоће да реше ту кризу, САД са великим политичким и безбедносним утицајем на простору Косова међу Албанцима и то могу, као и земље ЕУ.
„Међународна заједница може да услови овакво понашање Приштине управо неком финансијском помоћи итд. Тако да они механизме имају када нешто хоће, али просто су их пустили да се самоубију“, оценила је Николић.
Истакла је да Куртијеву политику терора не прихвата ни елита на Косову, али не зато што брину за српски народ.
„Они су просто јединствени када су Срби у питању. Али, проблем су овде Албанци. Проблем је криза која међу њима постоји. Велика је незапосленост, живе од донација. Много људи је напустило простор КиМ. У последње две године, 20 одсто Срба, услед терора Аљбина Куртија, али зато пуно и Албанаца, услед политике гладних стомака и продавања магле народу“, истакла је Николић.
Рекла је да Курти верује да му сваким атаком на Србе расте рејтинг и закључила да би, да је то заиста тако, он данас могао комотно да састави владу и имао би поверење својих политичких партнера.
Извор. Танјуг