Мађар: Били смо на милиметар од затварања нуклеарке Пакш, али је ниво Дунава порастао

Премијер Мађарске Петер Мађар изјавио је да је та земља у понедељак увече била неколико милиметара удаљена од потпуног затварања нуклеарне електране Пакш, али да је до јутрос ниво воде порастао за сантиметар и по, тако да последња турбина и даље ради.

Петер Мађар је на свом Фејсбуку написао да се то догодило после 1.30 јутрос и да сада турбина ради сигурно, преноси мађарски Индекс.

Због великих врућина и суша ниво Дунава је опао, а ситуација у Пакшу критична је од прошлог четвртка због чега је постојала могућност да се потпуно затвори што би направило озбиљан проблем мађарској у снабдевању електричном енергијом.

Због тога је мађарска влада позвала највеће индустријске потрошаче електричне енергије – укључујући фабрике батерија, аутомобила, хемијске погоне и фабрике цемента – да добровољно смање потрошњу енергије током најкритичнијег периода, а разговарало се и о увођењу такозваних постепених искључења како би се ограничила потрошња становништва.

У понедељак је наређена обустава железничког теретног саобраћаја у најкритичнијем временском интервалу између 17 и 22 сата, чиме су смањене вечерње потребе железничког система за енергијом и ослобођене додатне резерве.

Наређен је рад од куће за прва три дана на свим позицијама у државној управи где то омогућава континуирано обављање послова, а сва декоративна и неесенцијална расвета у свим државним институцијама је искључена.

Такође, забрањено је заливања спортских терена и стадиона, башти, прање украсних површина, за пуњење базена.

Извор: РТС

Related posts

У Београду обележен Дан сећања на страдале у „Олуји“, одржан парастос у цркви светог Марка

Теретни брод погођен пројектилом код Омана

Тужилачки савет расписује конкурс за нове тужиоце, десет места предвиђено за Србе

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније