Вучевић: Србија данас довољно јака да политички стане иза народа са обе стране Дрине

Танјуг

Председник Српске напредне странке Милош Вучевић изјавио је да је Србија, као матица, данас довољно јака да економски и политички стане иза српског народа са обе стране Дрине, показујући да је српски народ јединствен у својој тежњи за слободом и опстанком.

Вучевић је то рекао у интервјуу за Спутњик и поручио да решење за два најважнија национална питања, Српску и Косово, лежи у доследном поштовању међународног права, историјском стрпљењу и непоколебљивој одбрани српског народа, где год он живео.

Када је реч о питању Косова, Вучевић као једино референтно тело види Устав Србије, називајући га светињом, за Резолуцију 1244 Савета безбедности УН истиче да је једина правно обавезујућа реалност, док је за Српску то Дејтон.

„Нема и неће бити никаквог признања такозване независности нити столице у УН за Приштину, без обзира на то колико Србију излагали уценама и хибридним притисцима. Што се тиче Републике Српске, решење је стриктно поштовање Дејтонског споразума и заустављање покушаја његовог укидања“, истакао је Вучевић.

Према његовим речима, сведоци смо бескрупулозних покушаја да се Бањалуци одузму имовина, надлежности и суверенитет, што је за Србију апсолутно неприхватљиво. „Република Српска је легални ентитет, натопљен крвљу наших хероја и Србија као гарант Дејтона неће мирно гледати било какав покушај њеног укидања или обесмишљавања“, истакао је Вучевић.

Нагласио је да је Србија данас довољно јака да пружи подршку својој браћи преко Дрине, истичући да дугорочно решење лежи у продубљивању специјалних и паралелних веза са Српском, а кроз заједничке инфраструктурне пројекте, синхронизоване економске потезе и очување јединственог културног и духовног простора.

Говорећи о спољној политици Србије, навео је да ће земља истрајати у својој спољној политици партнерства са водећим светским силама, попут Русије и Кине.

„Србија ће истрајати, јер то није ствар политичког тактизирања, већ нашег дубоког националног интереса и принципа. Сведоци смо историјских промена и рађања новог светског поретка у којем независне државе имају право да бирају свој пут“, додао је Вучевић.

Према његовим речима, пријатељство Србије са Руском Федерацијом и Народном Републиком Кином је челично и тестирано кроз најтежа искушења. „Упркос свакодневним притисцима Србија неће уводити санкције Русији нити ће окренути леђа својим пријатељима, већ ће наставити да гради мостове са онима који поштују наш суверенитет“, истакао је Вучевић.

Када је реч о сарадњи са Покретом социјалиста, председник СНС је оценио као бескомпромисну, заједничку борбу која траје годинама уназад. „Време је на најбољи начин показало да је одлука да постанемо коалициони партнери са Покретом социјалиста била исправна и историјски оправдана“, навео је.

На питање види ли покрет Александра Вулина као потенцијалног коалиционог партнера и након следећих избора, Вучевић је истакао да како год се сутра буду организовали и борили на политичкој сцени, дубоко верује да ће наставити заједничку борбу у одбрани земље од свих притисака, како спољних, тако и унутрашњих.

„Изузетно је важно да партија са таквим доследним, суверенистичким ставовима постоји и буде снажно присутна на политичкој сцени Србије. Наша прошлост, али и заједнички циљеви којима тежимо, слободна, независна и економски јака држава, увек ће нас доводити на исту страну барикаде у одбрани националних интереса“, поручио је Вучевић.

На питање како превазићи поларизацију која је присутна у српском друштву, Вучевић је навео да њу не види као природан производ српског народа, већ као вештачки индуковану појаву потеклу из одређених центара моћи, а преко невладиних организација и појединих медија. „Њихов циљ је слабљење државе како бисмо лакше попустили под уценама по питању Косова и Метохије и санкција Русији. Једини начин да се та поларизација превазиђе јесте окупљање око српске заставе, односно јачање свести о националном јединству“, сматра Вучевић.

Према његовим речима, држава мора бити одлучна у спровођењу закона и заштити својих институција, а грађанима мора бити јасно да се стабилност и будућност Србије не смеју жртвовати зарад туђих геополитичких интереса.

Извор: Танјуг

Related posts

Ђоковић: Увек могу бити бољи него што сам био јуче

Земљотрес погодио Турску

Гламочић: Ситуација на терену није добра, вирус афричке куге активан у седам округа

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније