Амбасада САД: Разочарани смо због некоординисаних акција владе у Приштини

Амбасада САД у Приштини саопштила је вечерас да је америчка влада поновила своју забринутост и разочарање због, како се наводи, континуираних некоординисаних акција владе у Приштини које настављају да имају директан и негативан ефекат на бројне чланове српске заједнице, као и мањина на Косову.

„По наређењу политичких власти Косова, полиција је данас извела операције против српских институција у Северној Митровици, Звечану, Зубином Потоку и Лепосавићу. Питања везана за српске структуре на Косову би требало решити кроз дијалог под окриљем ЕУ. Ова акција није била координисана ни са једним елементом међународне заједнице“, наводи се у саопштењу амбасаде САД.

Амбасада додаје да су Вашингтон и међународни партнери „константно тражили од косовске владе да координацију ставе као приоритет у међународној заједници и да не предузимају једностране акције“.

„Неуспех владе Косова да одговори на ове захтеве одражава реално и све веће погоршање у нашем партнерству. Као што смо раније приметили, некоординисане акције косовске владе стављају грађане Косова и Кфор у већи ризик, непотребно доводе до ескалације регионалних тензија и подривају репутацију Косова као поузданог међународног партнера“, истичу из америчке амбасаде.

Даље се наводи да, док је влада САД поносна „јер је подржала естаблишмент и професионализацију косовске полиције током претходних година као део америчке посвећености да се промовише безбедност и стабилност“, континуирана инстументализација косовске полиције да изведе некоодринисане акције није у складу са обећањем Приштине да „настави консултације и са међународном заједницом“.

„Акције владе ће такође учествовати на квалитет и природу наше сарадње са министарством спољних послова и њихових органа“, закључује се у саопштењу.

Специјалне јединице косовске полиције упале су данас у зграде Привремених органа у четири српске општине на северу Косова – Косовској Митровици, Лепосавићу, Звечану и Зубином Потоку, као и у болнички круг КБЦ Косовска Митровица, зграду у којој се налазе просторије ПИО Фонда, просторије Канцеларије за КиМ, Косовско-митровачког управног округа и Центра за социјални рад.

Извор: Танјуг

Related posts

Женска кадетска кошаркашка репрезентација Србије победила Румунију на старту ЕП

Ухапшен на Батровцима због сумње на ратни злочин над цивилима на Косову

Млада ватерполо репрезентација Србије поражена од Хрватске у четвртфиналу ЕП

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније