Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ саопштио је да су на територији Србије од 6. до 12 октобра забележена 7.205 случаја обољења слична грипу.
Забележена стопа је виша за 16,3 одсто у односу на претходну недељу, као и у односу на исти период претходне сезоне (за 22,4 одсто).
Према подацима, ови регистровани случајеви су са инциденцијом од 108,11 на 100.000 становника.
Највећи број оболелих је у узрасној групи од нула до четири године, а затим у узрасној групи од пет до 14 година.
Батут наводи да показатељи географске раширености указују да је активност уобичајена за ванепидемијски период и да је интензитет клиничке активности на основном нивоу, испод епидемијског прага.
Епидемиолошки надзор над грипом у сезони 2025/2026. започео је 29. септембра 2025. године недељним праћењем и извештавањем у складу са дефиницијама случаја, из надзорних јединица на територији надлежности, у дефинисаном временском периоду, а у посматраном периоду континуирано се спроводи мониторинг епидемиолошких, клиничких и вирусолошких карактеристика обољења.
Такође, у току 41. извештајне недеље нису потврђени лабораторијски случајеви оболевања од грипа.
Како наводи Батут, у току 41. извештајне недеље, према подацима сентинелног надзора над акутним респираторним инфекцијама регистровано је укупно 11.322 случаја акутне респираторне инфекције (АРИ).
Батут наводи да су што се тиче, епидемиолошке ситуације у земљама Европске уније, обољења слична грипу присутна у Албанији, Данској, Француској, Малти и Пољској, а АРИ у Албанији, Литванији и Шпанији, према подацима Светске здравствене организације.
Извор: Танјуг