Танјуг

Поповић: Нови кораци у сарадњи Србије и Белорусије у области трансплантације органа

од TV Most

Министар у Влади Републике Србије задужен за међународну економску сарадњу и област друштвеног положаја цркве у земљи и иностранству Ненад Поповић, састао се са директором Минског научно-практичног центра за хирургију, трансплантологију и хематологију др Олегом Румом, током његове званичне посете Србији и том приликом нагласио значај недавно потписаног Меморандума о разумевању, који су потписали министри здравља Србије и Белорусије, а којим се стварају услови за интензивнију сарадњу у области здравства.

Како је појаснио, овим Меморандумом успостављен је правни и законски оквир који омогућава да трошкове трансплантација органа сноси држава, чиме се грађанима Србије пружа бржи и сигурнији приступ најсавременијем лечењу, наводи се у саопштењу Министарства.

„Захваљујући залагању председника Републике Србије, Александра Вучића, континуирано се увећава буџет Републичког фонда за здравствено осигурање намењен лечењу српских осигураника у иностранству“, рекао је Поповић.

Додао је да Србија и РФЗО настављају да улажу значајна средства како би свако оболело лице имало могућност да добије адекватно лечење, посебно у случајевима када се одређени видови терапије или дијагностике не могу спровести у земљи.

„Председник Вучић више пута је истакао да здравље грађана представља апсолутни приоритет државе и да ће се средства за ову намену стално повећавати, како би се обезбедило да пацијенти са најтежим обољењима имају приступ најсавременијим медицинским поступцима, било у Србији или у иностранству“, рекао је Поповић.

Установа „Мински научно-практични центар за хирургију, трансплантологију и хематологију“ представља водећу медицинску институцију у Белорусији, специјализовану за трансплантацију органа и нефрологију, а та земља је међу водећим земљама не само у Европи, већ и у свету по броју извршених трансплантација на годишњем нивоу.

Како се наводи, у последње две године, на лечење у Минск је на терет средстава РФЗО послато укупно осам пацијената, извршене су три трансплантације срца, четири трансплантације јетре и једна трансплантација бубрега.

Додаје се да је Србија уложила значајна средства у области трансплантационе медицине и омогућавање лечења пацијената у иностранству.

Захваљујући сарадњи са овим престижним центром којим руководи др Румо, грађани наше земље добијају могућност да приступе врхунском лечењу у једном од најпризнатијих медицинских центара у Европи.

„Договорене су и стручне размене лекара, учешће на семинарима, конгресима и конференцијама, као и међусобне посете“, рекао је Поповић након састанка.

Овај сусрет, истиче се,  представља значајан корак у јачању билатералне сарадње између Србије и Белорусије у области здравства, са посебним фокусом на трансплантацију органа и унапређење доступности савремених медицинских услуга за грађане Србије.

Извор: Танјуг

Можда желите прочитати:

Телевизија Мост

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Прихватам Опширније