скриншот

Сентић: Текст на сајту Хелсиншког одбора ниподиштава жртве сексуалног узнемиравања на северу Косова

од TV Most

Заменик Омбудсмана Срђан Сентић оценио је да текст аутора Александра Секуловића, који је објавио Хелсиншки одбор за људска права, у коме се са ниподаштавањем одбацују наводи о сексуалном узнемиравању жена и девојака на северу Косова, представља дубоко узнемирујућ и опасан чин.

Сентић је путем Фејсбука истакао да аутор текста, уместо да покаже емпатију према потенцијалним жртвама и пружи простор за истину, текстом доприноси атмосфери порицања и нормализације насиља.

„Јавно изговорена (у овом случају написана) реч мора да носи одговорност, нарочито када долази из пера некога ко је повезан са организацијом која се бави људским правима“, навео је Сентић.

Он је додао да је недавно присуствовао неформалном састанку на којем су жртве и родитељи малолетница говорили о конкретним случајевима сексуалног узнемиравања, а на којем су били присутни и полицијски званичници и представници међународне заједнице.

„Полиција је потврдила да у појединим случајевима постоје видео снимци и други материјални докази. Грађанке су подстицане да пријављују насиље, а случајеви се прате и документују“, истакао је.

Сентић додаје да аутор текста, међутим, игнорише сведочанства и чињенице из непосредне стварности и ослања се на интерпретације књижевних дела и историјске наративе из осамдесетих година прошлог века чиме, како истиче, обесмишљава искуства жртава.

„Овај текст није само неетичан, он је пример аутодеструктивног јавног говора који додатно трауматизује оне који су већ погођени насиљем. Недостатак самокритичности и свести о тежини изговорене речи представља озбиљан корак уназад у борби за друштво у којем се жртве слушају, а не понижавају“, истакао је заменик Омбудсмана.

Сентић је напоменуо да је дневни лист Данас убрзо након објаве повукао текст „очигледно увиђајући да је направљен озбиљан пропуст“.

„Позивам аутора, као и организацију са којом је аутор повезан, да упуте јавно извињење свима који су овим текстом повређени, а нарочито женама и девојкама које су показале храброст да говоре о претрпљеном насиљу“, навео је Сентић.

Политиколог Огњен Гогић такође је реаговао на текст аутора Александра Секуловића.

„Можете ли да замислите ситуацију у којој жене пријаве сексуално узнемиравање, а неко их оптужи да шире етничку мржњу? Не морате да замишљате пошто се то управо догодило“, навео је Гогић на Фејсбуку.

Гогић је подсетио да организације и акивисти са севера Косова већ неколико месеци упозоравају на пораст сексуалног узнемиравања жена на јавним местима.

„Уместо да им се верује и пружи подршка, Хелсиншки одбор за људска права у Србији који води Соња Бисерко објављује текст у коме се њихови наводи цинично изврћу до непрепознатљивости“, навео је Гогић, додајући да је текст првобитно објавио Данас, али га је онда уклонио.

„Аутор текста, Александар Секуловић, не бави се проблемом на које организације и појединци указују. Уместо тога, он измишља тврдњу да се говори о силовањима из етничких разлога, што нико није тврдио, да би користио своју измишљотину како би дискредитовао жене и организације које су дигле глас“, навео је Гогић.

Уместо да се верује женама које пријављују узнемиравање, напомиње Гогић, оне се у тексту означавају као манипулаторке, појашњавајући да то није борба за људска права, већ „сексизам и мизогинија“.

„Додатно, аутор покушава да оспори реалност актуелног проблема тако што се позива на историјске изворе из 1980-их који, наводно, не бележе међуетничко сексуално насиље. Међутим, знамо да се сексуално насиље ни данас не пријављује довољно, а камоли у друштвеним околностима тог времена. То што се нешто није нашло у извештају из 1987. не значи да се није десило, а још мање даје за право некоме да данашње сведочење жена проглашава манипулацијом“, истакао је он.

Гогић запажа да, иако отвара питање наратива о сексуалном насиљу, Секуловић се не бави наводима присутним у албанској јавности о броју силованих жена током рата, иако ти наводи нису у потпуности поткрепљени.

Он је подсетио да је Александар Секуловић својевремено, у извештају који је такође објавио Хелсиншки одбор, тврдио да убијање Срба током „Олује“ није злочин, већ „жалосна чињеница“.

„Када неко релативизује прогон и убиства Срба, није изненађење што данас показује исто безочно ниподаштавање према женама из српске заједнице које говоре о сексуалном узнемиравању“, навео је Гогић.

Гогић је истакао да је у свету у ком је „Ми Ту“ покрет заувек променио начин на који гледамо на сексуално насиље, где је „веруј жртви“ постало правило не изузетак, поражавајуће гледати како управо они који се декларативно баве људским правима први газе то правило када им жртва није „подобна“.

„Када је Српкиња са Косова та која говори, онда одједном више не важи принцип поверења, него се потежу псеудоисторијске паралеле, митови и статистике да би јој се поручило да лаже“, закључио је Гогић.

Аутор текста под називом „Необична пажња“ Александар Секуловић истиче да је необична пажња коју Данас посвећује „некој фантомској организацији из северног дела Косовске Митровице под називом Српска демократија, која је очигледно формирана са задатком да својим ултра-екстремним ставовима омогући екстремистичкој Српској листи да се прикаже као нека умерена и разумна опција“.

„Прича о силовању и сексуалном злостављању Српкиња, коју поменута организација жели да оживи, представља класичан псеудо-догађај из кога за српску заједницу неће ништа добро да произађе“, наводи се у делу текста.

Извор: Косово онлајн

Можда желите прочитати:

Телевизија Мост

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Прихватам Опширније