Високи представник Европске уније за спољну политику и безбедност Жозеп Борел још није израдио извештај који се односи на могућност укидања мера против Косова.
Званичници из његовог кабинета потврђују да ће извештај обухватити и прошлонедељну операцију косовских власти, када је полиција затворила шест објеката Банке Поштанске Штедионице Србије и Народне банке Србије, у четири општине на северу Косова, у којима већином живе Срби, преноси Радио Слободна Европа.
Петер Стано, портпарол ЕУ, потврдио је да ће и недавни догађаји бити саставни део Бореловог извештаја.
„Мере су постављене како би се косовске власти мотивисале да раде на деескалацији. Наравно, све што се дешава на терену, што има негативан утицај на напоре за деескалацију, се бележи и укључује у извештај“, изјавио је Стано.
Према добро обавештеним европским изворима, извештај Борела требало би да буде окончан најкасније до краја маја. Очекивало се да ц́е извештај садржати препоруку за укидање мера, а једина непозната је била да ли ц́е оне бити укинуте потпуно или постепено.
Према овим изворима, операција на северу од прошлог понедељка довела је до одлагања финализације извештаја, како би се и ове акције косовских власти узеле у обзир.
Већина земаља чланица Европске уније, крајем априла, одмах након одржавања гласања за опозив градоначелника се изјаснила за укидање мера против Косова.
Извор: Радио Слободна Европа