Патријарх српски Порфирије присуствовао је вечерас свечаној академији у цркви Светог Николе у которском Старом граду поводом 185. годишњице постојања Српског певачког друштва „Јединство“ из Котора.
„Ваше високопреосвештенство, браћо архијереји, сви по чину и по достојанству, драга браћо и сестре, изнад свега најдража децо Светог Саве, појмо Светом Сави, појмо радосно сви свесрпској слави – ако сам добро запамтио речи песме коју сам чуо – јесу стихови који говоре сви и који говоре све. Моје срце верујем, као и срца свих вас, вечерас је испуњено неизмерном, неизговоривом и неизрецивом радошћу и љубављу, јер у нашем сабрању и сусрету без много труда и напора довољно би било само да се радујемо једни другима да би се оприсутнила и благодат Божја и благослов Божји“, рекао је Порфирије.
Он је рекао да „узрастања нема без искушења“, саопштила је СПЦ.
„На муци се познају јунаци. Искушења су испит за нас. Било их је у последњим деценијама, а има их и сада. Ја сам потпуно сигуран, вечерас у овом храму слушајући стихове химне Светом Сави и носећи у срцу искуства сусрета са људима у Бјелој – ушли смо у дом једног од домаћина успут и идући ка храму сретали смо људе – да су тешкоће на које наилазимо, по промислу Божјем, нама дате да би смо пронашли себе, да бисмо се пробудили, а то значи да бисмо изнели из себе све оне потенцијале и капацитете које нам је Бог дао, а много их је. Кроз историју смо то показали“, додао је он.
Српски патријарх је, између осталог, рекао и да је град Котор краљев град, град Светог Саве, Немањићки град, град који је опасан зидинама, али зидинама „вере у Христа“.
„Као што су добро утврдили своју државу, тако су Немањићи непремостивим утврдама опасали и овај свој царски град не да би тим зидинама херметички затворили простор, него да би те зидине постале место сусрета, да би биле мост прожимања, сусретања, стваралаштва – и шта све нема у Котору – Истока и Запада у сваком смислу те речи, и у материјалном, и у културном, и у културолошком, али и у духовном“, навео је он.
Порфирије је присутнима рекао да их чека у Београду, у храму Светог Саве и у Српској Патријаршији, да „отпевамо ову исту химну, да се и тамо молимо Богу и да се радујемо“.
Извор: СПЦ