Танјуг

Линта осудио намеру изградње хидроелектране близу извора реке Уне код Доње Суваје

од TV Most

Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта најоштрије је данас осудио намеру изградње хидроелектране близу извора реке Уне у месту Доња Суваја у општини Грачац.

„То представља директну опасност за подручје на коме су пре рата у огромној већини живели Срби. Такође, Хрватска угрожава живот и стотина хиљада других грађана у горњем току реке Уне која већим делом протиче кроз БиХ“, поручио је Линта, у саопштењу Савеза Срба из региона.

Линта истиче да грађани који су родом и пореклом са овог подручја оправдано страхују да ће остати без реке Уне која је за њих извор живота и део идентитета.

„Због тога су организовали протесте и потписивање петиције којом траже обуставу свих радова и поништење свих дозвола за изградњу хидроелектране“, навео је Линта.

Он указује да је крајњи циљ борбе проглашавање тог подручја за парк природе које ће бити заштићено законом и где неће бити дозвољене активности које угрожавају животну средину.

„Врело Уне у Србу је још 1968. године заштићено као хидролошки споменик природе и налази се на листи светске баштине UNESCO. Међутим, извесна фирма Пипра има намјеру да у непосредној близини изгради хидроелектрану“, нагласио је Линта.

Oн каже да је Задарска жупанија издала грађевинску дозволу 2016. године на основу захтева из 2013. године, а да је сагласност, међу осталима, дала и општина Грачац на чијем је челу тада била начелница из редова ХДЗ-а Наташа Турбић.

„Утврђено је да су локацијска дозвола и њена допуна издате без урађене Оцене о прихватљивости изградње хидроелекране близу врела Уне и процене утицаја на животну средину. Потпуно је јасно да се радови не изводе у складу са законским и подзаконским прописима“, рекао је Линта.

Додаје да је инвеститор Пипра изводи радове недељама иако нема све потребне документе, а да се радови изводе свега на око 180 метара од извора Уне који је дубок најмање 248 метара и уписан је у Гинисову књигу рекорда као пети извор у свету.

„Без обзира на горе наведене чињенице Министарство просторног уређења, грађевине и државне имовине Републике Хрватске објавило је 13. августа скандалозно саопштење у коме стоји да они наводно не могу да укину грађевинску дозволу коју је издала Задарска жупанија 2016. године инвеститору Пипра за изградњу хидроелектране близу врела Уне, као и да не могу да укину решење о продужењу грађевинске дозволе издате од Задарске жупаније 2019. године“, наводи Линта.

Наглашава да то Министарство има обавезу да штити интересе угрожених грађана без обзира на националну и вјерску припадност.

Извор: Танјуг

Можда желите прочитати:

Телевизија Мост

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Прихватам Опширније