Хамас је оптужио израелског премијера Бењамина Нетањахуа да спречава примирје у Гази тиме што је додао нове услове и захтеве у вези предлога о прекиду ватре који су подржале САД.
Хамас је навео да је добио најновији одговор Израела након разговора у Риму у којима су учествовали представници Израела, САД, Египта и Катара, јавио је Ројтерс.
,,Јасно је из онога што су изнели посредници у разговорима да се Нетанијаху вратио својој стратегији избегавања постизања договора тиме што је поставио нове услове и захтеве“, навео је Хамас у саопштењу.
Овај исламистички покрет оптужио је Нетанијахуа за удаљавање од предлога који су првобитно изнели посредници, а који се већ базирао на ,,израелском документу”.
Вашингтон, који спонзорише преговоре, у више наврата је најавио да је споразум постигнут. Најновији преговори воде се око предлога о примирју који је председник САД Џозеф Бајден изнео у мају.
Хамас жели да се споразумом оконча рат у Гази, док Нетанијаху наводи да ће се рат завршити тек онда када Хамас буде поражен.
Посредници у преговорима, Катар и Египат, уз подршку САД, више пута су поновили да врата за додатне разговоре остају отворена, при чему су и Израел и Хамас изразили спремност да учествују у њима.
Извор: Танјуг