Дуг сушни период и високе температуре довели су до значајног пада водостаја на рекама широм Србије, што је отежало пловидбу и смањило носивост бродова. Надлежни истичу да је безбедност пловидбе за сада очувана, али да се пловни путеви прилагођавају новонасталим условима и да су заповедници бродова дужни да пловидбу ускладе са тренутним стањем на рекама.
Начелник Одељења лучких капетанија Милин Николић рекао је за РТС да су, због ниског водостаја, смањени габарити пловних путева, посебно на Дунаву код Новог Сада, Бездана, Апатина и Богојева.
Како је навео, Дирекција за водне путеве непрекидно прати ситуацију и обележава пловни пут, док су капетани бродова обавезни да прилагоде величину речних композиција и газ пловила условима на терену.
Николић је нагласио да искусни заповедници могу безбедно да плове и при ниском водостају, али искључиво уз поштовање ограничења дубине и максимално дозвољеног газа.
Упозорио је и грађане да не истражују новонастале спрудове, јер један погрешан корак може имати озбиљне последице. „Реку и природу морамо поштовати и не смемо се играти са њима“, истакао је Николић.
Водостај Дунава код Новог Сада и даље веома низак, иако је последњих дана забележен благ пораст.
Према проценама стручњака из „Вода Војводине“, наредних неколико дана очекује се само мањи талас из Мађарске, после чега ће се, највероватније, наставити тренд опадања водостаја.
Ниске воде већ утичу на системе за наводњавање, пловидбу и речни екосистем, док се барже товаре са знатно мањим количинама терета како би могле да прођу најплићим деоницама Дунава.
Због повлачења воде бројни чамци и сплавови остали су насукани на обали, а изглед приобаља је значајно измењен.
Николић је апеловао на грађане да током боравка на рекама воде рачуна о животној средини, не остављају отпад и плове одговорно како не би угрозили друге учеснике на води.
Иако надлежни не очекују обуставу пловидбе у Србији, упозоравају да ће се, уколико се ниски водостаји задрже, наставити са ограничењима и издавањем упозорења бродарима.
Николић сматра да су овакве појаве последица глобалних климатских промена, али додаје да је незахвално прогнозирати развој ситуације и изражава наду да се екстремно ниски водостаји из ове и прошле године неће поновити.
Извор: РТС