Министарство за локалну самоуправу Косова одбило је захтев Општине Северна Митровица за осликавање мурала патријарха Павла, уз образложење да не испуњава уставне и законске стандарде за коришц́ење јавног простора, пренела је Газета 10.
У одлуци Министарства се наводи да се пројекат не може третирати искључиво као приватна уметничка или културна активност, јер предвиђа постављање верског симбола у јавном простору општине.
Министарство истиче да Општина има обавезу да поштује уставне и законске принципе који се односе на неутралност јавних власти према верским уверењима, једнакост, забрану дискриминације и заштиту права свих заједница.
У образложењу се оцењује и да дозвола коју је издала Општина Северна Митровица, у садашњем облику, не пружа довољне гаранције да су размотрени ефекти пројекта на становнике различитих вера, да су примењени неутрални критеријуми за коришћење јавног простора, да су спроведене свеобухватне консултације, нити да је оправдана сразмерност одлуке, преноси Газета 10.
Министарство је зато затражило да се реализација тог пројекта обустави и предузму неопходне мере за преиспитивање његове законитости, наводећи да „свака одлука о коришћењу јавних простора мора бити у складу са Уставом Косова, Европском конвенцијом о људским правима и стандардима за заштиту права свих заједница“.
Косовска полиција је 24. јуна спречила осликавање мурала и привела уметника Стефана Стојановића, бившег студента Универзитета у Митровици, упркос дозволи општине да поново ослика мурал са ликом и поруком патријарха Павла. Полиција је тада привела и написала прекршајну пријаву уметнику Стефану Стојановићу Слешу, а привела је и још тројицу младића који су се налазили са њим.
Негудо затим, 2. јула, представници Министарства за локалну самоуправу дошли су у Општину Северна Митровица, тражећи разговор у вези са осликавањем мурала са ликом патријарха Павла.
О томе је јавност обавестио градоначелник Северне Митровице Милан Радојевић, наводећи да је, иако посета није била најављена, примио представнике Министарства, којима је указао да мурал шаље поруку мира и толеранције и да не вређа ничија осећања, али да није добио образложење зашто се његово осликавање спречава, осим тврдње да би могао да „вређа припаднике мањинских заједница и верска осећања појединих суграђана“.
Радојевић им је тада скренуо пажњу и да осликавање мурала није у надлежности Министарства за локалну самоуправу и да се његови представници таквим поступањем директно мешају у надлежности локалне самоуправе.
У августу прошле године, графити и мурали са српским националним симболима, који су годинама стајали на зидовима неколико зграда у Северној Митровици, прекречени су уз асистенцију припадника Косовске полиције, а по налогу Општине Северна Митровица, којом је тада руководио албански градоначелник Ерден Атић из редова Самоопредељења.
У периоду када су префарбани мурали на којима су били ликови Срба, у Дечанима је осликан мурал посвећен припадницима ОВК.
Саговорници Косово онлајна на ту тему мишљења су да су било какви симболи са српским предзнаком у јавном простору већ дуже непожељни за власти у Приштини, а ефекат набацивања слојева фарбе на печате времена могао би да буде другачији од очекиваног.
Извор: Косово онлајн/Газета 10