У порти храмова Ваведења Пресвете Богородице и Светих Флора и Лавра у Липљану синоћ је отворен други фестивал етнолошког филма „Улпијана фест“, посвећен очувању културне баштине, обичаја и идентитета кроз телевизијски израз.
Посетиоци фестивала и љубитељи документарног филма су, у јединственој атмосфери, уживали у пројекцијама остварења аутора са Косова, која су одабрана у селекцији за коју је био задужен дугогодишњи новинар и документариста Жарко Јоксимовић.
Јоксимовић је истакао да је фестивал ове године богатији садржајем него претходне.
„После месец дана припрема крећемо са другим фестивалом етнолошког филма ‘Улпијана фест’. Мислим да смо ове године много богатији садржајима када је реч о филмовима, а имамо и музичке, ликовне и књижевне програме. Тако да ће гледаоци свакако уживати, не само вечерас, већ и сутра увече на завршници фестивала“, рекао је он.
Говорећи о значају одржавања фестивала у Липљану, где и даље живи српска заједница, Јоксимовић је оценио да такве манифестације представљају подстрек за локално становништво.
„Ово је повод да дамо импулс људима који су овде и опстају све ово време. Вечерас неће бити само Липљанаца, долазе људи са стране, љубитељи филма, поезије и уметности, а оно што је изнад свега јесте амбијент у којем се фестивал одржава. Ово није само место духовности, већ је годинама уназад и место културе“, казао је Јоксимовић.
Члан жирија Срећко Симић рекао је да је „Улпијана фест“ од великог значаја за Србе широм Косова, оцењујући да сваки приказани филм оставља снажан утисак на публику.
„Значај фестивала је огроман, посебно зато што се одржава у овој средини, у Липљану, и не само за мештане Липљана, већ и за цело Косово и Метохију и српски народ. Све оно што се приказује током ове две фестивалске вечери сигурно ће оставити дубок траг међу нашим људима овде“, рекао је Симић.
Александар Павловић из Института за српску културу Приштина–Лепосавић, који је такође члан жирија, нагласио је да је значај фестивала много шири, јер филмови који су прошли селекцију обрађују теме од посебног значаја за Србе на Косову.
„Овај фестивал несумњиво има велики значај, пре свега за ауторе који су своје филмове пријавили за учешће, а нарочито за оне чија су остварења ушла у селекцију за приказивање вечерас и сутра. Међутим, његов значај је много шири. Треба га посматрати превасходно кроз значај који има за нас Србе, за српски народ на Косову и Метохији, јер су у филмовима обрађене веома важне теме које се тичу положаја Срба на Косову и Метохији данас, њихове свакодневице, али и онога што представља важан чинилац очувања идентитета Срба на Косову и Метохији, а то су културна баштина и традиција“, казао је Павловић.
„Улпијана фест“ биће затворен данас доделом награда за најбољи филм.
Организатор фестивала је Привремени орган општине Липљан, док је пројекат финансирало Министарство државне управе и локалне самоуправе Владе Србије.
Извор: Косово онлајн
