Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко изјавио је данас да је Русија у Србији увек имала партнера, пријатељску и братску земљу, која је истовремено и кандидат за ЕУ, али која је, за разлику од других кандидата, знала и зна да очува равнотежу у својим политичким и економском активностима и да води рачуна о очувању суверенитета, као и да издржава притиске Брисела, па и појединих земаља ЕУ.
Боцан-Харченко је, у интервјуу за Тањуг, на питање где види Србију у глобалној равнотежи и да ли она може бити између истока и запада, а да не буде кажњена због те позиције већ да буде лидер за овај део Балкана, рекао да је веома тешко, чак и немогуће одговорити на то питање јер се, како је навео, свет мења и живимо у фази дубоких промена од света у коме је доминирао Запад, а сада се центар моћи помера у друге делове света.
Руски амбасадор је навео да је политика Србије усмерена и према истоку и према западу и истакао да Русија ни једном није рекла ни једну реч ни примедбу попут порука из Брисела, у којима се, како је рекао, понавља да Србија мора да напокон одлучи да ли је са Русијом или не, односно „са нама или са њима“.
Додао је да Русија не воли да се неко меша у њене билатералне односе са Србијом.
На питање шта дефинише руско-српске односе у овом тренутку, у условима глобалних притисака, када се траже земље које ће бити заједно, Боцан-Харченко је рекао да је веома важно да Србија не прихвата санкције.
Истакао је да у Москви постоји поштовање за тај став и за то да је изузетно тешко издржати такав притисак.
Када је реч о билатералним односима са Србијом, навео је да је цео овај период рађено на њима, да је било неких помака и да ће их бити још.
„Не бих рекао да сам презадовољан, али све у свему, узимајући у обзир веома тешке спољне околности, а морамо, наравно, једноставно и трговина се одвија у нашим условима, нема заједничке границе, то јест између нас су земље које поштују режим санкција, и то све, наравно, ствара препреке. Због тога је и дошло до пада трговинске размене и можда се спорије одвијају неки пројекти, дошло је до промене неких пројеката с обзиром на нову ситуацију и околности, али у сваком случају, има и кретања. Најважније је да нема потпуног застоја“, нагласио је амбасадор Русије.
Говорећи о односима Русије са САД, Боцан-Харченко је навео да су руски министар Сергеј Лавров и председник Владимир Путин више пута изговарали и подвукли да се на побољшању односа са САД нешто ради, иако споро, а да су односи са Европом на најнижем могућем нивоу.
„Што се тиче Европе, ово је најнижи могући ниво. Можда боље да кажем да односи у нормалном смислу уопште не постоје, јер је уништено, поништено све“, рекао је Боцан-Харченко.
Навео је да је Русија у таквим условима спремна за развој односа са ЕУ, наравно у новим условима и додао да се није могуће вратити на исту тачку јер, како је навео, постоје нови партнери и нова ситуација на руском тржишту, пошто су вакуум који је настао попуниле руске компаније и неке стране као што су кинеске.
Харченко: Русија ће учинити све да осигура енергетску безбедност Србије
Амбасадор Боцан-Харченко рекао је да ће његова земља учинити све да осигура енергетску безбедност Србије, а изразио је уверење и да ће ситуација око Нафтне индустрије Србије бити ускоро решена.
„Русија ће учинити све што је у њеној моћи да уредно испоручује гас и друге стратешке сировине Србији све док је српско тржиште отворено за руске енергенте“, рекао је Харченко у интервјуу за Тањуг на питање о руским испорукама енергената у Србију.
Говорећи о Нафтној индустрији Србије (НИС), амбасадор је указао да кризу није створила Москва, већ да је она настала као последица америчких санкција чији је политички циљ да, како је рекао, протерају Русију из Србије и целокупног региона.
Он је изразио уверење да проблем око НИС-а „неће пореметити односе Русије и Србије и углед Руске Федерације у Србији“.
Према његовим речима, санкције истовремено представљају веома тежак ударац за привреду Србије, а они који су их увели, како је додао, нису много размишљали о последицама за саму земљу.
Боцан-Харченко је рекао и да су руски Гаспром и Гаспром њефт много уложили у развој и модернизацију Нафтне индустрије Србије, како инвестиције, тако и знање и труд, тако да је НИС постао највреднија и најмодернија компанија у целом региону.
Амбасадор је означио успешан развој Нафтне индустрије Србије за „заједничко достигнуће и понос“ Русије и Србије.
На питање због чега Гаспром није продао Србији већински удео у Нафтној индустрији Србије, Боцан-Харченко је навео да је то питање за преговараче Гаспрома, наводећи да он није упућен у ту ситуацију пошто није учествовао у свим разговорима и не може да пружи детаљан и поуздан одговор.
Он је поводом навода да ће Србија морати да дивезификује своје изворе снабдевања због забране увоза руског гаса у Европску унију, рекао да је то питање које треба да реше представници Београда и Брисела.
„То је ствар односа Србије и Европске уније“, поручио је амбасадор.
Боцан Харченко се осврнуо и на питање трговинске размене Русије и Србије и констатовао да је она у паду због санкција и веома тешких околности у свету, али да истовремено нема ни потпуног застоја у трговини две стране, што види као позитиван сигнал.
„Неки пројекти су се променили с обзиром на околности, али има и кретања“, поручио је Боцан-Харченко.
Извор: Танјуг