Војцик: Изненадно повлачење америчких трупа изазвало би несигурност на Косову

од TV Most

Сједињене Америчке Државе остају главни стуб стабилности на Косову и свака изненадна промена у распоређивању америчких трупа може створити несигурност и повећати простор за спољне утицаје, упозорава пензионисани амерички пуковник Реј Војцик, који је раније служио као руководилац Канцеларије за одбрамбену сарадњу у америчкој амбасади у Приштини.

Дебата о овом питању покренута је ове недеље када је амерички лист Политико, позивајући се на четири НАТО дипломате, навео да САД траже од Алијансе да смањи своје спољне активности, укључујући мировну мисију на Косову – Кфор.

Званичник Пентагона рекао је за РСЕ пре два дана да „за сада немамо да најавимо било какву промену у распоређивању снага“.

Војцик за РСЕ каже да САД преиспитују своју војну позицију у свету, уз нагласак да европски савезници у НАТО-у преузму већу одговорност за колективну одбрану у Европи, док би се САД више фокусирале на Пацифик и западну хемисферу.

У том контексту очекују се промене у распоређивању америчких снага у Европи, због чега је капацитет европских савезника да преузму веће обавезе веома важан.

Он наводи да водећа улога Европске уније у политичкој нормализацији између Косова и Србије може помоћи транзицији ка већој безбедносној одговорности Европе.

Истовремено, при одлучивању о позиционирању НАТО-а треба узети у обзир капацитет, професионализам и легитимитет косовских безбедносних институција, укључујући Косовску полицију и Косовске безбедносне снаге.

Од проглашења независности, Косово је остварило видљив напредак у изградњи демократских институција, укључујући позитивне помаке у полицији и безбедносним снагама, констатује РСЕ и наводи да то омогућава НАТО-у да постепено пређе са стабилизационих снага у првој линији на надзорни модел, фокусиран на одвраћање ризика, док локалне институције постају способније да одржавају ред и стабилност.

Војцик упозорава да би свака изненадна промена у распореду снага у Кфору створила несигурност.

План Нато-а је, каже, одувек био постепено смањење снага, али тек када безбедносни услови то дозволе.

Велико смањење америчких трупа више би утицало на способност спречавања криза и брзог реаговања него на свакодневну безбедност.

Ако би смањења обухватила кључне капацитете попут извиђања, надзора, авијације, медицинске евакуације, транспорта или командног особља, Кфор би могао спорије да открива ризике и реагује у кризама, посебно у осетљивим зонама.

То би могло створити рањив транзициони период који би дестабилизујући актери могли да тестирају.

Војцик каже да би повлачење америчких трупа отворило простор Русији и Кини да прошире утицај у Западном Балкану у политичкој, информативној, војној и економској сфери.

Русија је, наводи, кључни политички савезник Србије, док Русија и Кина сарађују у снабдевању наоружањем и обуци српских снага.

Исход рата у Украјини, према његовим речима, може утицати на понашање Србије, као и на шире глобалне процесе, укључујући кинеске амбиције.

Ипак, Косово је до сада показивало снажно усклађивање са САД и евроатлантским институцијама, иако Кина има одређена стратешка улагања.

Америчко војно присуство на Косову има велику одвраћајућу вредност, већу од самог броја војника, јер шаље сигнал стратешке посвећености и јача кредибилитет НАТО-а.

Регионални актери знају да би сваки озбиљан инцидент који укључује америчке снаге изазвао брз дипломатски, економски и потенцијално војни одговор Вашингтона.

То смањује ризик погрешних процена и улива сигурност локалном становништву да НАТОостаје посвећен стабилности региона.

Војцик каже да, уколико САД смање допринос, друге чланице Нато-а треба да појачају присуство како би очувале кредибилитет одвраћања и оперативну ефикасност, уз могућност каснијег смањења када услови то дозволе.

Један од кључних услова за дугорочну стабилност био би чланство Косова у НАТО-у.

Према Војциковим речима, чланство Косова у Нато-у је веома важно, али ће захтевати време јер проширење тражи консензус свих чланица, а питање признања и шири геополитички фактори отежавају брзо приступање.

Ипак, сам процес приближавања НАТО-у подстиче позитивне политичке, економске и безбедносне промене и повећава дугорочне шансе за интеграцију. У међувремену, учешће КБС-а у НАТО вежбама, програмима интероперабилности и билатералним иницијативама – попут партнерства Ајова–Косово – има стабилизујући ефекат и доприноси интеграцији у алијансу, закључује РСЕ.

Извор: РСЕ

Можда желите прочитати:

Телевизија Мост

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Прихватам Опширније