Удружења превозника земаља Западног Балкана најавила су да ће од 26. јануара блокирати теретне прелазе са земљама Шенгена због, како кажу, проблема које им ствара ЕЕС систем који бележи улазак и излазак превозника.
Представници удружења превозника Србије, БиХ, Црне Горе, а писмом су их подржале и колеге из Северне Македоније, су на конференцији за новинаре у Београду истакли да је разлог за то неадекватна реакције Европске комисије и земаља Шенгена по питању третмана професионалних возача и ограничавање њиховог боравка на територији Шенгена током свакодневних радних активности.
Напоменули су да протест нема никакву политичку конотацију и предложили да се одрже разговори са представницима европске администрације како би се решили проблеми и возачи третирали као прекогранични радници.
Како тврде, протест је усмерен против европских правила а њихова применом ће од 10. априла, када почиње пуна примена ЕЕС система, возачима са Западног Балкана практично ограничити боравак у земљама Шенгена због прекорачења броја дана које могу да проведу у тим земљама.
То ће, како је истакао председник Удружења за међународни транспорт Србије Неђо Мандић, направити проблеме привреди и прекинути ланце снабдевања а угрозити посао возача.
„Наш циљ је равноправан статус наших предузећа и наших возача са европским предузећима и возачима“, нагласио је Мандић.
Извор: Танјуг