Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је да се народ на платоу испред Скупштине Србије вечерас окупио из љубави према отаџбини и из жеље да поздрави сународнике који су препешачили стотине километара са Косова како би дошли у Нови Сад и присуствовали свенародном скупу, али и подржали председника.
„Окупили смо се овде и из дубоког осећаја историјске одговорности за државу и свести да само стабилна и снажна Србија може да подржи Србе на Косову и Метохији“, рекао је он за ТВ Прва.
Министар је нагласио да су српске институције старије и светије од било кога од нас и да зато морамо да их чувамо са љубављу и поштујемо једни друге.
„Овај скуп вечерас је скуп поштовања, скуп љубави према нашем народу на КиМ. Ово је скуп подршке и јединству Србије и није уперен против било кога другога. Као што видите, овде нема људи који вређају и скачу вичући погрдне речи на рачун других, и тако треба и да остане“, казао је он.
Ђурић је навео и да је он испред парламента не само као грађанин и као члан владе, већ и као неко ко је осам година водио државне институције на Косову у тешким временима до 2020. године.
„Памтим како смо 2012. године наследили систем и институције које не само да нису биле у ситуацији да подрже Србе на КиМ материјално и на начин на који се то сад чини“, рекао је он, додајући да се након нешто више од десет година од тада ситуација променила и да је Србија данас чврсто и снажно на својим ногама, као и да је створен један добар амбијент за економски развој.
Ђурић је нагласио да шаље велики аплауз за овај „марш мира и љубави“ Срба са Косова уз које је, како наводи, увек био и уз које ће увек бити.
„Поносан сам био и када сам се заједно са председником Вучићем борио за њих на много разговора и састанака у међународној заједници. Поносан сам и што стојимо данас пред највишим законодавним домом, желећи, не да пошаљемо поруку подела и поруку мржње према било коме, већ поруку љубави према нашем народу“, нагласио је министар спољних послова.
Додао је и да је од кључног значаја да се сачува међусобно поштовање и љубав, јер како је навео, много је оних који шире опоре и горке речи.
„Председник Вучић је у предвечерје годишњице једне велике трагедије која нас је све задесила из срца позвао на дијалог, на јединство, на слогу, а то је учинио и данас пре ова два скупа која се одвијају испред Дома Народне скупштине“, казао је Ђурић.
Сматра и да је јако важно и да се политичке разлике које постоје испољавају на цивилизован начин и да нико не злоупотребљава трагедију која се десила пре годину дана, иако, како истиче, неки то нажалост желе да чине.
Према његовим речима, зато је важан апел председника на људе који штрајкују глађу, уз све уважавање њихових ставова и разлога, да тај штрајк обуставе.
„Србија треба да се окрене раду, демократском испољавању разлика у парламенту и на местима која су за то предвиђена, као и престанку покушаја да се недемократским начинима, којима су неки политички центри били склони претходних месеци, дакле насиљем, покуша подрити институционални поредак у земљи“, закључио је Ђурић.
Извор: Танјуг