Танкер у власништву нафтне компаније Уједињених Арапских Емирата (ADNOC) био је данас мета ракетног напада док је пролазило кроз Ормуски мореуз, јавља државна агенција UAE WAM.
„У нападу није било повређених, а ситуација је стављена под контролу“, наводи се у извештају, преноси Ал Џазира.
УАЕ су „оштро осудиле иранску агресију“ на танкер компаније ADNOCдок је пролазио кроз Ормуски мореуз.
У саопштењу Министарства спољних послова УАЕ наводи се да напад представља „флагрантно кршење“ Резолуције 2817 Савета безбедности Уједињених нација, којом се наглашава слобода пловидбе и одбацује нападање комерцијалних пловила у међународним водама.
„Министарство је нагласило да напади на комерцијалне бродове и коришћење Ормуског мореуза као средства притиска или економског уцењивања представљају чинове пиратерије иранске Револуционарне гарде и директну претњу стабилности региона и његовом становништву, као и глобалној енергетској безбедности“, наводи се у саопштењу.
Катар је, такође, осудио ирански ракетни напад на танкер из УАЕ повезан са компанијом ADNOC док је пролазио кроз Ормуски мореуз.
Министарство спољних послова Катара оценило је напад као „флагрантно кршење“ међународног права и слободе поморске пловидбе.
Катар је одбацио и како је навео, то што Иран користи Ормуски мореуз као „средство за преговарање“ и позвао на његово отварање без условљавања.
Министарство је упозорило да наставак блокаде мореуза угрожава „виталне интересе“ земаља региона и глобалну економију.
УАЕ су осудили и напад јеменске побуњеничке групе Хути на саудијски регион Наџран.
Министарство спољних послова УАЕ оценило је напад као „флагрантно кршење“ суверенитета Саудијске Арабије и претњу безбедности и стабилности те земље.
Министарство је саопштило да УАЕ изражавају солидарност са Саудијском Арабијом и подржавају мере које та земља предузима ради заштите своје безбедности и стабилности.
Извор: Танјуг