РТС

Трамп одговорио на иранске нападе у Ормузу; споразум из Вашингтона разљутио Хезболах

од TV Most

Сједињене Америчке Државе извеле су ударе на Иран као одговор на раније иранске нападе дроновима на бродове у Ормузу. Иранска револуционарна гарда најавила је одговор на нови амерички напад који ће, како кажу, бити „брз и одлучан“. Посланик из редова Хезболаха Хасан Фадлалах упозорио је да либанске власти неће бити у стању да спроведу оквирни споразум о прекиду ватре са Израелом, осим ако, уз подршку САД, „не крену у грађански рат“.

Амерички председник Доналд Трамп окарактерисао је нападе иранских дронова на бродове у Ормузу као „кршење споразума о прекиду ватре“ Техерана и Вашингтона, а на које су САД одговориле ударима на Иран.

Иранска Исламска револуционарна гарда најавила је да ће њен одговор на нови амерички напад на Иран бити „брз и одлучан“, пренела је иранска државна телевизија.

Међутим, неименовани амерички званичник рекао је за Си-Ен-Ен да последњи амерички удари не наговештавају повратак великим борбеним операцијама, барем за сада.

Амерички државни секретар Марко Рубио саопштио је да је потписан трилатерални оквирни споразум након пете рунде дипломатских преговора у Вашингтону о окончању израелско-либанског сукоба.

Оквирни споразум отвара пут за Либан да поврати своју сувереност, да се разоружа Хезболах и размонтира његова инфраструктура, појаснио је Рубио.

Премијер Бењамин Нетањаху је, у видео-обраћању, поздравио потписивање споразума.

Касније се огласио и посланик из редова Хезболаха Хасан Фадлалах, који је упозорио да либанске власти неће бити у стању да спроведу споразум, осим ако, уз подршку САД, „не крену у грађански рат“.

Венс: На насиље ћемо одговорити насиљем

Потпредседник Сједињених Америчких Држава Џеј Ди Венс изјавио је данас да ће Вашингтон одговорити „силом“ на сваки напад, након америчких удара на Иран изведених после инцидента са комерцијалним бродом у Ормуском мореузу.

„Ако им није јасно како се Меморандум о разумевању примењује, могу да позову телефоном“, навео је Венс у објави на друштвеној мрежи X.

Он је поручио да ће „насиље бити одговорено насиљем“.

Морнарица Корпуса исламске револуционарне гарде (ИРГЦ) саопштила је раније данас да је извела нападе на америчке војне циљеве у региону као одговор на, како истиче, претходне америчке ваздушне ударе на подручја дуж иранске обале.

Хезболах одбацио споразум Израела и Либана потписан у Вашингтону

Либанска милитантна група Хезболах одбацује споразум Израела и Либана о прекиду ватре који је потписан у петак у Вашингтону, изјавио је посланик Хезболаха у либанском парламенту Хасан Фадлала.

Он је оценио у саопштењу да се курс који заступају либанске власти своди на једностране, неоправдане уступке који це само, како је навео, поткопати Либан и служити интересима Израела, пренела је Ал Џазира.

Фадлала је навео да би тај споразум могао да доведе до „стварања опасних унутрашњих подела“ у Либану.

Преговарачи из Израела, Либана и Сједињених Америчких Држава потписали су вечерас трилатерални оквирни споразум након пете рунде дипломатских преговора у Вашингтону ради окончања израелско-либанских сукоба.

„Ово је почетак почетка. Пред нама је много посла. Данас је направљен први корак. Први корак је понекад и најтежи“, рекао је амерички државни секретар Марко Рубио на церемонији потписивања, пренела је Ал Џазира.

Преговори су настављени и у петак, иако је требало да буду завршени дан раније.

Израелски и либански званичници су негирали тврдње о повлачењу израелских снага из тампон зоне на југу Либана, након ранијих извештаја да је Израел повукао део својих трупа као гест добре воље.

Преговори су обухватили разматрање предлога, који подржавају САД, да израелске снаге предају део територије коју тренутно држе под контролом либанској војсци.

Либан је, уочи преговора, захтевао потпуно повлачење израелских снага са либанске територије, док је за Израел кључни услов био да сваки вид повлачења мора да буде условљен потпуним разоружавањем либанске милитантне групе Хезболах и гаранцијама да та група неце поново да успостави своје војно присуство дуж границе.

ИРГЦ саопштио да је напао војне циљеве САД-а као одговор на ударе на иранску обалу

Морнарица Корпуса исламске револуционарне гарде (ИРГЦ) саопштила је данас да је извела нападе на америчке војне циљеве у региону као одговор на, како истиче, претходне америчке ваздушне ударе на подручја дуж иранске обале.

У саопштењу је наведено да су акције биле усмерене на локације распоређивања америчких снага у региону и представљају одговор на, како тврди Техеран, „континуирано кршење обавеза Сједињених Америчких Држава“, пренео је портал „Преш ТВ“.

ИРГЦ је навео да су америчке снаге извеле нападе позивајући се на инцидент са бродом који је, према америчким тврдњама, пловио неовлашћеном рутом кроз Ормуски мореуз.

Раније је Централна команда америчке војске (ЦЕНТЦОМ) саопштила да је извела нападе на одређене циљеве у Ирану, наводећи да је то био одговор на напад дроном на теретни брод под заставом Сингапура „МВ Евер Ловелy“, који се, према америчким тврдњама, догодио док је брод напуштао Ормуски мореуз дуж обале Омана.

Иран је одбацио оптужбе о умешаности у нападе на невојне циљеве, наводећи да су такве тврдње део покушаја да се земља доведе у везу са инцидентима кроз операције „под лажном заставом“.

У саопштењу ИРГЦ-а наведено је и да су Сједињене Америчке Државе покушале да прекрше обавезе из меморандума о разумевању који су две стране недавно потписале и упозорава се на то да ће сваки наредни потез наићи на још снажнији одговор.

„Уколико се ова агресија понови, наш одговор ће бити шири од овога“, наведено је у саопштењу.

Извор: Танјуг

Можда желите прочитати:

Телевизија Мост

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Прихватам Опширније