Танјуг

Дачић: Разматра се обука волонтера за Експо 2027 у Српско-руском хуманитарном центру

од TVMost

Потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да је сарадња српских ватрогасно-спасилачких тимова и припадника Српско-руског хуманитарног центру (СРХЦ) у Нишу допринела ефикаснијем реаговању у ванредним ситуацијама које су протеклих година погодиле Србију, као и да би се сарадња могла унапредити у оквиру припрема за специјализовану изложбу Експо 2027.

Дачић је то изјавио на Данима отворених врата поводом 14 година од оснивања СРХЦ у Нишу, саопштило је Министарство унутрашњих послова.

Указао је такође да се важан део сарадње МУП-а са СРХЦ односни на обуку припадника Сектора за ванредне ситуације, у земљи и иностранству.

„Посебно је важно што Центар располаже тренажним објектима и полигонима који, мислим, да не постоји у нашем окружењу. Даје прилику да у реалном простору и времену да сагледају са којим се све проблемима сусрећу приликом процеса спасавања људи и њихове имовине“, рекао је Дачић.

Управо ти капацитети, како је навео, помажу менторима Сектора за ванредне ситуације у обуци нових ватрогасаца-спасилаца који улазе у систем, али и припадника који су већ у служби, кроз различите нивое и облике усавршавања.

Дачић је подсетио да је у претходном мандату са тадашњим руским министром за ванредне ситуације Сергејем Шојгуом отворио овај центар.
Истакао је такође да је СРХЦ током ванредних ситуација обезбеђивао опрему и техничку подршку, као и да су обучени припадници овог центра били ангажовани као подршка професионалним јединицама и добровољним ватрогасцима што је допринело ефикаснијем реаговању.

Дачић је нагласио да су руски спасилачки тимови међу првима притекли у помоћ током катастрофалних поплава у Обреновцу, 2014. године, учествујући у евакуацији становништва заједно са припадницима Министарства унутрашњих послова.

Дачић је додао да је подршка овог центра допринела да Сектор за ванредне ситуације постане једна од најснажнијих служби у Европи.

Министар је рекао да је једина намена овог центра спасавање живота у ванредним ситуацијама, и негирао супротне наводе, наводи се у саопштењу.

Управо је број спасених људи, којих је у прошлој години било 1.492, највећа вредност рада спасилачких служби, навео је Дачић.

Говорећи о сарадњи МУП и СРХЦ у наредном периоду, министар је навео да се у оквиру припрема за изложбу Експо 2027 разматра обука волонтера у Центру, пре свега у области пружања прве помоћи и противпожарне заштите.

Извор: Танјуг

Можда желите прочитати:

Телевизија Мост

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Прихватам Опширније