ТВ Мост

Сиринићка жупа чува традицију и обичаје

од TV Most

Ново време и савремени услови живота, изменили су многе обичаје, али у сеоским или ретким патријархалним срединама и даље се чувају традиција и обичаји старих времена. У духу православља у Сиринићкој жупи обележена је Лазарева субота – Лазарица.

По традицији, девојчице обучене у народну ношњу, обично у пару, обилазе све куће у селу, певају песме, и заузврат од домаћина добијају јаја и поклоне.

Песме су карактеристичне само за овај дан, а посвећене су сваком члану домаћинства које се обилази, чиме им се пожели напредак и благостање.

Лазарева субота, прославља дан када је Исус Христос васкрсао четири дана мртвог Лазара, што је видело много људи, па се вест о чуду Христовом проширила на све стране.

Лазарица у Сиринићкој жупи уписана је у листу нематеријалног културног наслеђа Србије.

Извор: ТВ Мост

Можда желите прочитати:

Телевизија Мост

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Прихватам Опширније