Аћимовић: Преговори са МОЛ-ом иду у добром правцу, чека се завршетак избора у Мађарској

Н1

Професор Економског факултета у Београду Слободан Аћимовић изјавио је данас да преговори о НИС-у са МОЛ-ом иду у добром правцу и да верује да ће се то завршити после избора у Мађарској.

„Добили смо поновну лиценцу ОФАК-а, што говори у прилог томе да преговори о НИС-у и МОЛ-у иду у добром правцу и самим тим се верује да ће се то завршити, ја бих рекао после мађарских избора“, рекао је он за РТС.

Говорећи о гасном аранжману са Русијом, који истиче 31. маја и НИС-у, Аћимовић је рекао да су то повезане ствари.

„Надам се да ћемо у наредних најкасније месец дана имати готово решење и потписан уговор између НИС-а (Гаспрома) и МОЛ-а и самим тиме и предиспозицију да можемо да кажемо да имамо и мирну гасну конекцију са Русијом и да настављамо да набављамо, у овом тренутку најјефтинији гас по 290 долара за 1.000 кубних метара“, истакао је он.

Аћимовић упозорава и да би алтернативе могле бити знатно скупље.

Према речима професора, Србија је поред глобалних суочена и са унутрашњим енергетским изазовима и како истиче наша земља на глобалне поремећаје може да одговори искључиво интерним мерама.

Он је навео да је Србија на раст цена нафте и деривата на светском тржишту које су последица сложених геополитичких околности реаговала смањењем акциза за 61 одсто додајући да држава има ограничен простор за деловање.

„Реч је о проблему екстерне природе и наш одговор може бити само кроз интерне мере. Ми смо нафтно веома зависни и немамо другог решења“, рекао је Аћимовић.

Подсетио је и да у структури цене горива држава утиче на око 55 одсто кроз ПДВ и акцизе, при чему је како истиче ПДВ тешко спустити па је зато смањење акциза било најефикаснија опција у овом тренутку да би се зауставио раст цена.

Аћимовић је казао и да очекује да ће цене нафте и гаса да падну у релативно скоријем року, имајући у виду политичке интересе великих сила.

„У међувремену се озбиљно преговара, наравно, не директно између Америке и Ирана, већ уз одређене посреднике, као што је Египат и онда мислим да ће то дати неки ефекат, да цене нафте и гаса падну у релативно скоријем року“, сматра професор.

Према његовим речима на глобалном нивоу постоји озбиљан дисбаланс понуде и тражње, а док год је тако, цене ће имати тенденцију раста.

Извор: Танјуг

Related posts

Дан сећања на жртве НАТО агресије – државни комеморативни скуп у Врању

“Има нека тајна веза” – вече препуно сентимента и лирских мотива

Карађорђевићи одали почаст жртвама НАТО агресије

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније