Иран има право на самоодбрану у складу са међународним правом, остакао je на свом налогу на Иксу портпарол иранског Министарства спољних послова Есмаил Багаеи.
„Иран је је искористио своје неотуђиво право на самоодбрану од незаконите америчко-израелске агресије, осудивши глобално ц́утање о злочинима које чине ти агресорски режими“, наводи се у објави Багеија на платформи Икс, преноси иранска државна телевизија Прес ТВ.
Багеи је поручио да ће ћутање и равнодушност пред таквим флагрантним кршењима међународног права и америчко-израелским злочинима само додатно нарушити кредибилитет глобалног правног поретка и охрабрити будуће агресоре.
Поводом неуспелих индиректних преговора између Вашингтона и Техерана усмере о решавању иранског нуклеарног питања Багеи је упозорио да је незаконита америчко-израелска агресија „торпедовала дипломатске напоре“.
„Агресија је разбила саме темеље међународног права и покренула разарајући напад на темеље читавог човечанства“, оценио је Багеи.
САД и Израел су покренули нападе на Иран 28. фебруара убиством врховног верског вође Исламске револуције, ајатолаха Сеједа Алија Хамнеија кршећи флагрантно кршећи суверенитет Ирана земље, наводи Прес ТВ и подсећа да су у америчко-израелским нападима на иранску цивилну инфраструктуру, укључујући школе, болнице и спортске објекте, погинуле најмање 1.332 особе.
Извор: РТС