Танјуг/АП

У нападу Израела на Либан погинуло петоро људи, потрага за несталима у рушевинама

од TV Most

Израелске ракете погодиле су јутрос четвороспратну стамбену зграду у либанском граду Балбек, усмртивши најмање пет људи и ранивши 15, а троје се води као нестало, објавили су либански државни медији.

Тимови за интервенцију раде на спасавању породица испод рушевина, јавила је либанска државна Национална новинска агенција.

„Суочавамо се са непријатељем који чини своје злочине са или без разлога. У овом стамбеном комплексу, где је непријатељ починио овај масакр, биле су смештене само цивилне породице“, изјавио је градоначелник Балбека, адвокат Ахмад Зухаир Ал-Туфајли, који је обишао место напада.

Раније је либанско Министарство здравља известило о ваздушном нападу у Арамуну, јужно од главног града Бејрута, у којем је убијено најмање шест људи.

Либанска државна Национална новинска агенција је такође известила о нападима на хотел у Хазмијеху, близу Бејрута, и на југу Либана.

Војна акција Израела у Либану настављена је овог јутра, преноси CNN.

Израелска војска објавила је нову наредбу за евакуацију за више од десетак либанских села и градова, упозоравајући да су напади неизбежни у среду ујутру. Листа укључује места углавном на југу Либана, где је израелска војска циљала положаје Хезболаха.

IRGC покреће три велике копнене операције

Корпус исламске револуционарне гарде (IRGC) саопштио је данас да су њихове копнене снаге покренуле три велике операције као одговор на америчко-израелске нападе против Ирана.

У оквиру најаве нове фазе операције „Право обећање 4“, Одељење за односе с јавношћу IRGC-а навело је да је одмах након напада лансирано више од 230 јуришних дронова према циљевима на окупираним територијама и америчким базама у региону, пренео је ирански Press TV.

„Испаљивање десетина дронова у неколико таласа ка америчким војним базама у Ербилу и Кувајту и уништавање неколико седишта терористичких група на северу Ирака биле су прве акције храбрих војника ИРГЦ-а“, наведено је у саопштењу.

САД налажу особљу да напусте Јордан, Пакистан и Кипар         

Амбасада Сједињених Америчких Држава у Јордану саопштила је да отказује састанке са америчким грађанским службама и наложила је свом особљу да пронађе склониште из безбедносних разлога.

Амбасада је у обавештењу навела да амерички држављани у Јордану, који се граничи са Израелом на истоку, такође треба да се склоне где год је то могуће, пренео је NBC.

Амерички Стејт департмент је овластио службенике америчке владе који нису укључени у хитне задатке, као и њихове породице, да напусте Кипар.

Мера је донета због рата у Ирану и ограничене способности америчке амбасаде да пружи помоћ Американцима у подручју под турском управом Кипра, пренео је NBC уз напомену да САД не признају Турску Републику Северни Кипар.

У упутству путницима се наводи да амбасада у Никозији има ограничене могућности да помогне америчким држављанима, док полицијски притворски центри „не испуњавају међународне стандарде“.

УАЕ: Више од 1.000 напада из Ирана

Министарство спољних послова Уједињених Арапских Емирата саопштило је да је та земља била изложена више од 1.000 напада из Ирана.

Ресорно министарство је истакло да је број тих напада већи од оних које су претрпеле све остале циљане државе, уз напомену да УАЕ „нису учествовали у рату и нису дозволили коришћење своје територије, територијалних вода или ваздушног простора за било какав напад на Иран“.

„У том смислу, УАЕ потврђују своје право на самоодбрану, како је гарантовано међународним правом и Повељом Уједињених нација“, наведено је у саопштењу Министарства.

Извор: Танјуг, РТС

Можда желите прочитати:

Телевизија Мост

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Прихватам Опширније