Премијер проф. др Ђуро Мацут изјавио је данас, након отварања 47. Сајма туризма у Београду, да се нада да ће ова манифестација бити добра увертира за специјализовану међународну изложбу Експо чији је домаћих Србија, додајући да је до сада 135 земаља потврдило своје учешће.
„Данас смо у Београду отворили 47. Сајам туризма као водећу манифестацију туристичку у читавом региону. Ја сам убеђен да је ово један од највећих изложби сајамских дешавања у Србији генерално. Имамо присуство 20 земаља које су овде већ традиционално присутне код нас, а специјални гост ове године је Република Кипар“, рекао је Мацут.
Наводећи да је Кипар једна од омиљених туристичких дестинација Срба, Мацут је изразио наду да ће и Кипрани доћи у Србију.
„Управо смо обилазили Србију и штандове Републике Србије са бројним могућностима. Ја пре свега мислим на бањски туризам, односно медицински туризам, али и на планински туризам и остале елементе које сигурно не поседује већина европских земаља“, рекао је он.
Говорећи о Експо-у, Мацут је казао да је до сада 135 земаља потврдило своје учешће и оцењује да ће их бити и више.
„Надамо се да ће у ствари ово бити једна добра увертира и најава дешавања у оквиру Експо-а 2027. године. Постоји велики интерес и од стране наших гостију, али ово јесте добра прилика да се представи и Експо свету али и да свет види Експо и овде на сајму и да покаже да ће цела Србија бити у следећој години у знаку Експо-а“, рекао је он.
Како је рекао, нада се да ће Експо бити представљен гостима на Сајму туризма.
„Ја предлажем и министру туризма, али и директору Еxпо-а и директору београдског сајма да искористе тренутак да позову наше пријатеље и госте и да се Експо представи у својим земљама на манифестацијама које су сличне овој“, рекао је Мацут.
Премијер је навео да ће Сајам туризма бити једна добра прилика да се људи и друже и упознају, али и да купе различите аранжмане, као што сам је, како је рекао, он то радио са својом породицом.
„Ово је изузетна прилика да у фебруару добијете у ствари јако повољне аранжмане, да видите шта све постоји. Тако да ја сам врло задовољан са оволиким присуством и једном врло пријатељском овде атмосфером и окружењем и надам се да министри и сарадници овде деле овако мишљење“, рекао је Мацут.
Међународни сајам туризма отворен је данас на Београдском сајму под слоганом „Једно путовање, хиљаду прича“, а учествоваће више од 350 излагача из 18 земаља.
Земља партнер овогодишњег 47. Међународног сајма туризма у Београду је земља Кипар.
За посетиоце Сајма, како је раније најављено, биће обезбеђени и попусти до 60 одсто.
Најављени су попусти на породична и „city break“ путовања, далеке и егзотичне дестинације, аранжмане за младе, планински одмор, спа и велнес викенде у бањама, еко и активни туризам, конгресна дешавања, „first minute“ понуде, као и домаће и иностране смештајне капацитете, туристичке регије и атракције.
Такође биће одржан и велики број пословних Б2Б активности, с обзиром да је на прошлогодишњем сајму било организовано више од 350 тзв бизнис ту бизнис састанака.
На сајму ће се представити велики број туристичких организација Србије и региона, туристичких агенција и компанија.
Током сајма биће одржан и 21. Међународни сајам хотелско-угоститељске опреме HORECA-ОПРЕМА, централни догађај намењен професионалцима из угоститељске и хотелијерске индустрије.
Сајам ће бити одржан под слоганом „Послужите се“, у халама 2А и 2Ц Београдског сајма.
Извор: Танјуг