Косово Онлине

Расељени Срби посетили Љубижду и после 25 година уредили цркву Светог Николе

од TV Most

Десетак расељених Срба из села Љубижда код Призрена посетило је свој родни крај и после 25 година очистило и уредило двориште и цркву Светог Николе у овом селу, која датира из 14. века.

Двориште цркве, које је било обрасло у растиње, Срби рођени у овом селу чистили су два дана и успели да уреде како двориште, тако и унутрашњост цркве, а у томе им је помогао свештеник Јован Радић.

Иван Мишковић, који је рођен у Љубижди, а данас живи у Смедереву, казао је да су урадили колико су могли, те да им је у плану и обнова цркве.

„Дошли смо организовано да очистимо цркву Светог Николе која датира из 14. века, а обновљена је 1967. године. После 1999. године видите у каквом је стању, запуштена. Дошло је нас десеторо мештана да очистимо, а даће Бог да је и обновимо како је изгледала пре. Мораћемо прво кров да урадимо, прокишњава и фреске су угрожене, затим надстрешницу испред, па касније у договору са свештеником Јованом Радићем видећемо шта ћемо даље. Не могу да опишем осећај, срце лупа јако, узбуђени смо, са сузама у очима“, казао је Мишковић.

Своје утиске пренео је и Дејан Тодосић, коме је припала част да ове године буде домаћин славе у овој цркви.

„Када смо дошли пре три године први пут, било је јако запуштено, нисмо могли да приступимо порти, нисмо могли врата да отворимо, туга. Покушали смо да уђемо, али нисмо успели, и након тога смо се организовали да заједничким снагама прикупимо новац и дођемо. Ове године смо успели да дођемо и очистимо. Ову икону Светог Николе смо купили када смо били на Светој гори како бисмо започели да овде славимо славу. Мештани села су ми пружили част да ја понесем ту икону и да будем први који ће после 26 година бити домаћин славе у овој цркви“, истакао је Тодосић.

Зоран Мојсић похвалио је младе људе на чију је иницијативу све започело, али и комшије са којима су имали добар однос током боравка.

„Дошли смо пуни емоција. Прошле године смо основали наше удружење и захваљујући омладини покренули смо све то, дошли смо и за два дана очистили порту и цркву. Овде смо се сви ми крстили, ја сам се баш овде венчао, овде смо обележавали велике празнике и дружили се. За време боравка овде нисмо имали проблеме са комшијама староседеоцима, чак нас је пар њих понудило кафом и пићем, а била је и полиција која нас је обезбеђивала“, навео је Мојсић.

Расељени Срби обишли су и цркву Свете Петке у овом селу, у којој се сваке године окупљају на храмовној слави.

До 1999. године у селу Љубижда било је 135 српских кућа, у којима је живело око 650 Срба, док данас у селу не живи ниједан.

Извор: Косово Онлине

Можда желите прочитати:

Телевизија Мост

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Прихватам Опширније