Ли Минг: Србија и Кина постављају модел за изградњу новог типа међународних односа

Танјуг

Амбасадор Кине Ли Минг вечерас је, на новогодишњем пријему поводом кинеске Нове године, нагласио да Србија и Кина које чврсто подржавају међусобне виталне интересе, постављају модел за изградњу новог типа међународних односа, доприносећи заједничком снагом регионалном и глобалном миру и стабилности.

„Кина и Србија чврсто подржавају међусобне виталне интересе и по питањима значајних проблема заједнички спроводе истински мултилатерализам, постављајући модел за изградњу новог типа међународних односа и доприносећи снагом Кине и Србије регионалном и глобалном миру и стабилности“, рекао је амбасадор на свечаности у Кинеском културном центру у Београду, под називом „Топли дочек пролећа и прослава кинеске Нове године“, поводом предстојећег Празника пролећа у години Коња.

Амбасадор је нагласио да 2026. година уједно означава и почетак Петнаестог петогодишњег плана, као и да је сада, када смо обележили првих 70 година, почело следећих „златних 70 година“ односа Кине и Србије.

„Кина ће наставити да шири отварање на високом нивоу, уносећи више сигурности и снаге у свет кроз висококвалитетни развој, доносећи нове развојне могућности земљама широм света, укључујући и Србију“, рекао је.

Амбасадор је нагласио, осврћући се на 2025. годину, да су односи две земље у сталном успону, као и да потенцијал сарадње под стратешким вођством двојице председника наставља да се ослобађа у разним областима.

„Кина остаје други највећи трговински партнер Србије“, рекао је он и додао да је „Кина постала други највећи извор туриста за Србију, док је наше челично пријатељство достигло је нови ниво“.

Подсетио је да су се председници Си Ђинпинг и Александар Вучић састали у Москви и Пекингу и да су постигли низ важних консензуса који воде изградњу заједнице Кине и Србије са заједничком будућношћу у новој ери.

„Деоница пруге Београд-Будимпешта на територији Србије у потпуности је пуштена у саобраћај, важни инфраструктурни пројекти које спроводе кинеска предузећа, као што су пројекти EXPO и нови мост преко Саве, стално напредују“, навео је он и додао да је нови напредак постигнут у сарадњи у области научних и технолошких иновација, зелене енергије и вештачке интелигенције.

Подсећајући да су две земље прославиле 70 година пријатељства, нагласио је да је размена међу људима, посебно младима процветала, а да су односи градова побратима наставили да се продубљују.

Протекла година била је, навео је, изузетно важна година у којој је Кина додатно и свеобухватно продубљивала реформе.

„Укупан обим кинеске привреде први пут премашио је 20 билиона долара, свеобухватна национална снага достигла је нови ниво, а осећај остварености, среће и безбедности код народа наставио је да расте“, навео је амбасадор на свечаности на којој су говорили и директор Кинеског културног центра Џанг Аиминг, као и бројни представници кинеских институција и компанија.

Амбасадор је нагласио да су истовремено, главни циљеви и задаци економског и друштвеног развоја Кине успешно остварени, да је 14. петогодишњи план успешно приведен крају и да је изградња њихове домовине постигла историјска достигнућа, стварајући кинеско чудо просперитета.

Подсетио је да је председник Си Ђинпинг суочен са убрзаним променама какве свет није видео у последњих сто година, предложио иницијативу за глобално управљање, која заједно са Иницијативом за глобални развој, Иницијативом за глобалну безбедност и Иницијативом за глобалну цивилизацију чини четири велике глобалне иницијативе.

Те четири иницијативе, како је навео Ли Минг, својим свеобухватним и међусобно повезаним оквиром, доносе свету већу стабилност и сигурност.

Амбасадор је нагласио да су његови сународници у Србији увек у срцу имали своју домовину, негујући дубока осећања љубави према породици и држави али били и мост који спаја народе – мост пријатељства Кине и Србије.

„Ујединили су се и заједнички напредовали, подржавајући једни друге. Док су развијали и јачали каријере, активно су доприносили локалној заједници. Показали су предузимљив и позитиван дух, створили позитивну слику кинеских удружења у Србији, дали допринос развоју и изградњи домовине и родног краја, што промовише кинеско-српско пријатељство и практичну сарадњу“, рекао је Ли.

Кинеска удружења у Србији, навео је, успешно су организовала Глобалну конференцију кинеских становника у иностранству за промоцију мирног уједињења Кине, као и свечано обележила 80. годишњицу победе у Рату отпора јапанској агресији и победе у Светском антифашистичком рату, шаљући најјачу поруку за борбу против сепаратизма и промоцију националног уједињења.

„Млада генерација кинеског порекла у Србији постепено долази до изражаја, дајући допринос промоцији изврсне традиционалне кинеске културе и унапређењу културне и међуљудске размене између Кине и Србије“, рекао је амбасадор на свечаности који су присуствовали и потпредседница парламента Марина Рагуш, чланови кинеске дијаспоре, као и српски уметници – управник Народног позоришта Драгољуб Бајић, музичар Слободан Тркуља који су и учествовали у изузетно богатом културном програму.

Амбасадор је на крају свима пожелео да им се у овој енергичној години Коња, са духом змаја и коња остваре све жеље, да им живот буде величанствен и снажан попут коња у галопу!

У Кинеском културном центру вечерас је одржана и прва представа у оквиру манифестације „Срећан Празник пролећа“, због чега је амбасадор захвалио Опери провинције Сечуан и Универзитета струковних уметности у Ченгдуу, Ансамблу „Коло“, Народном позоришту у Београду, као и оркестру Балканополис.

Директор Института за Појас и пут Бојан Лалић представио је активности Манифестације „Срећна кинеска Нова година 2026“ током које се одржава готово 20 програма у седам градова широм Србије.

Извор:  Танјуг

Related posts

Интерпол објавио црвену потерницу за Меденицом, сином бивше председнице Врховног суда Црне Горе

Гујон: Неопходна уставна заштита српског језика у Црној Гори

ИДФ: Заробљен командант Хамасовог батаљона Источна Рафа

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније