Заменик и помоћница директора Канцеларије за Косово и Метохију Милош Терзић и Милена Парлић уручили су данас у Северној Митровици вредну донацију народних ношњи Културно-уметничком друштву „Косовски Божур“.
Парлић је истакла да донација представља подстрек за наставак неговања традиције и како би дух Савиндана заувек живео кроз дечији осмех и игру.
„Уочи Савиндана, када празнујемо пут знања, духовности и саборности, највећу радост нам причињавају деца, јер заправо кроз њих традиција не мирује. Кроз њихове песме, корак, они јасно показују ко су, који су им корени и одакле долазе, негујући тако оне праве вредности и чувајући свој идентитет као највеће богатство. Ми данас са дубоким поштовањем према овој деци и са великом радошћу уручујемо им ове народне ношње са жељом да наставе, да негују своју традицију и да песма на Косову и Метохији никад не утихне и да кроз ту песму негују и дух Светог Саве који нам је оставио, кроз њихове осмехе и у радости“, рекла је Парлић.
Председница КУД-а „Косовски Божур“ Смиљана Десподовић Вулетић захвалила је на донацији Канцеларији за КиМ и напоменула да је ово први пут да су добили комплетну ношњу, како је рекла, „од шајкаче до опанака“. Истакла је да Канцеларија ѕа КиМ увек уз њих и да им помаже у сваком погледу.
„Нарочито је ово битно због наше деце, због њиховог сазревања, јер је веома битно ићи путем светосавља и путем православља, нарочито у средини у којој живимо. Још једном велико хвала на донацији и надамо се да ће ово бити почетна тачка од које ћемо ми кренути и наставити даље неким бољим, јачим и лепшим стазама“, истакла је Десподовић Вулетић.
Ношње Косовског Поморавља које су данас додељене дело су радионице која ради при КУД-у „Копаоник“ из Лепосавића.
Донација је уручена у просторијама Основне школе „Бранко Радичевић“, у присуству малишана који своје слободно време проводе бавећи се фолклором и игром у „Косовском божуру“.
Извор: ТВ Мост