Европска унија смањује увоз нафте и све више купује течни природни гас

Европска унија смањује увоз нафте и све више купује течни природни гас (ЛНГ), посебно из Сједињених Америчких Држава, показују данас објављени подаци Евростата за ову годину.

У прва три квартала 2025. године, просечан месечни увоз нафте у Европску унију смањен је за 18,3одсто по вредности и за 6,6одсто по запремини у односу на исти период 2024. године.

Насупрот томе, увоз течног природног гаса је порастао на годишњем нивоу за 36,1 одсто по вредности и за 25,9 одсто по запремини.

Природни гас у гасовитом стању бележи другачију динамику, пошто је вредност увоза у Европску унију порасла за 3,1 одсто међугодишње, док је запремина пала за 4,9 одсто.

У трећем кварталу 2025. године, главни добављачи нафте за Европску унију били су Норвешка 14,6 одсто, Сједињене Америчке Државе 14,5 одсто и Казахстан 12,2 одсто. Већина течног природног гаса увезена је из Сједињених Америчких Држава – 59,9 одсто, додатних 12,7 одсто из Русије и 7,7 одсто из Алжира.

Норвешка је била главни добављач природног гаса у гасовитом стању – 51,8 одсто, следе Алжир са 14,6 одсто и Велика Британија са 13,4 одсто, наводи се на веб страници Евростата.

Извор: Танјуг

Related posts

Трампова администрација планира резерву ретких земних метала вредну 12 милијарди долара

Хрватска: У српском селу Глушци исписани усташки симболи и графити „Србе на врбе“

Осумњичени за „фалсификовање резултата гласања“ на Косову пуштени да се бране са слободе

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније