Фон дер Лајен: Данас улазимо у еру потпуне енергетске независности Европе од Русије

Танјуг

Председница Европске комисије (ЕК) Урсула фон дер Лајен изјавила је да Европа данас улази у еру потпуне енергетске незавности од Русије, након што су Европљани постигли споразум о окончању увоза руског гаса до јесени 2027. године.

„Данас је историјски дан за Унију. Синоћ смо постигли начелни договор о предлогу Комисије да се постепено укину руска фосилна горива. Окрећемо страницу, заувек. Ово је освит нове ере, ере потпуне енергетске независности Европе од Русије“, рекла је Фон дер Лајен на конференцији за медије, преноси „Фигаро“.

Према њеним речима, план REPowerEU је донео резултате. „Заштитио нас је од најгоре енергетске кризе у последњих неколико деценија и помогао нам да рекордном брзином пређемо с руских фосилних горива на друга. Данас трајно заустављамо тај увоз. Исцрпљујући Путинов ратни фонд, солидаришемо се са Украјином и усмеравамо поглед на нова енергетска партнерства и прилике за тај сектор“, рекла је она, објављено је на сајту ЕК.

Нагласила је да ЕУ „коначно, и заувек, затвара славину за руски гас“. „Европа је изабрала енергетску сигурност и независност. Никада се нећемо вратити нашој опасној зависности од Русије. Никада се нећемо вратити нестабилним испорукама и манипулацијама тржиштем. Никада се нећемо вратити енергетским уценама и економској изложености. И јачи смо него икад уз Украјину у њеној потрази за слободом“, поручила је Фон дер Лајен.

Дан Јергенсен, комесар за енергетику и становање, рекао је да ће Европска унија ефективно и трајно обуставити увоз руског гаса и кренути ка постепеном укидању руске нафте у складу с привременим политичким споразумом који су данас постигли Европски парламент и Европски савет.

„Ова историјска одлука окончаће зависност ЕУ од непоузданог добављача, који је више пута дестабилизовао европска енергетска тржишта, угрозио сигурност снабдевања уценама енергијом и наштетио европској економији. Као што је наведено у плану REPowerEU, потпуно постепено укидање руских фосилних горива је кључни корак за обезбеђивање енергетске независности, конкурентности, отпорности и стабилности тржишта Европе“, изјавио је он.

Данашњи споразум осигурава постепени, али трајни прекид увоза руског гаса, са укидањем увоза LNG до 31. децембра 2026. године, а гаса из цевовода до 30. септембра 2027. године, наведено је на сајту ЕК.

Изузетно, државе чланице могу продужити овај рок до 31. октобра 2027. године у случају да су њихови нивои складиштења испод потребних нивоа пуњења.

Измене постојећих уговора биће дозвољене само за уско дефинисане оперативне сврхе и не могу довести до повећања обима или цена. Стога ће ЕУ, најкасније до новембра 2027. године, постепено, заувек укинути увоз руског гаса, наведено је на сајту ЕК.

Извор: Танјуг

Related posts

Матуранти из Северне Митровице победници регионалног такмичења „Знамените личности на динарским новчаницама“

Србија има ускладиштено око 540 милиона кубика гаса у Банатском двору и у Мађарској

Скупштина усвојила Закон о буџету, пореске законе, сет закона о енергерици, Закона о Војсци Србије

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније