У Министарству финансија данас је представљен модел старења за Србију који је развијен уз подршку Владе Немачке и Немачке организације за међународну сарадњу (ГИЗ) а стручњак Ален Бучич је изјавио да је пензијски систем Србије фискално одржив на дужи рок и да се очекује смањење буџетских издвајања за финансирање расхода за пензије.
Бучич је рекао, представљајући модел, да ће због демографских кретања удео просечне пензије у просечној заради остати релативно стабилан у наредних 20 година, као и да ће пензије расти по већој стопи него што је стопа раста потрошачких цена.
Државни секретар у Министарству финансија Саша Стевановић је истакао да је главни мотив код израде овог модела обезбеђивање одрживости пензијског система у дугом року, као и способност система да обезбеди адекватан животни статус свим корисницима пензије.
„То је нешто што је јако битно и при чему је у свему овоме, односно у изради овог модела, коришћена међународна рачуноводствена пракса, односно међународни стандарди, са посебним освртом на методологију коју користе земље ЕУ. На тај начин смо добили један модел који даје податке који ће моћи да се упоређују са свим подацима које имају земље како из окружења, тако и оне које су чланице, тако и оне које нису чланице ЕУ“, рекао је он.
Према његовим речима овај модел представља јако битан, вредан и транспарентан инструмент који ће да користи и приликом буџетирања, односно буџетским процедурама у наредним годинама и учиниће лакшим, доступнијим и бољим предвидивост будућих социјалних и пензијских политика.
Стевановић је подсетио да већ сада имамо предвидивост, односно законску формулу по којој се ради индексација, односно повећање пензија и од 1. децембра ове године имамо ново повећање пензија од 12,2 одсто.
„Подсетићу да смо и у претходних годину дана, односно од 1. децембра прошле године, имали повећање пензија од 10,9 одсто што кумулативно у само 12 месеци износи 24,4 одсто односно скоро једна четвртина, што је далеко изнад кумулативне инфлације у овом периоду која је једноцифрена, тако да све то говори у прилог томе да је један од приоритета и ове владе константни раст животног стандарда“, истакао је он.
Додао је да ће то и даље бити један од приоритета Владе Србије.
Извор: Танјуг