Министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да је вечерас најмање пет полицијских службеника повређено, а најмање 14 особа ухапшено због напада на полицију и уништавање имовине и против њих ће бити поднете одговарајуће кривичне пријаве.
Дачић је рекао да је на вечерашњим протестима дошло до драстичног угрожавања јавног реда и мира и бруталног напада на полицију, а да нису биле присутне присталице СНС или владајуће коалиције.
Танјуг
„Морам да кажем да дуго година нису забележени овакви напади на полицију без икаквог разлога. Полиција је овде да обезбеди јавни ред и мир, да осигура безбедност за све грађане државе, и вечерас је искључиво поступала у очувању јавног реда и мира“, рекао је Дачић новинарима у Палати Србија.
Истакао је да је највећих инцидената било у Новом Саду, где су просторије СНС демолиране и опљачкане.
Иако испред њих није било присталица, очигледно није био циљ да нападну само просторије, као и синоћ нападнута је и полиција, рекао је Дачић.
Он је рекао да је осим Новог Сада масовних напада било и на две локације у Београду у близини зграде владе и на Новом Београду испред седишта СНС.
Додао је да је у току успостављање јавног реда и мира како у Београду, тако и у другим местима где је дошло до нарушавања јавног реда и мира.
Дачић је рекао да полицајци овакве нападе нису заслужили и позвао је све да осуде те нападе.
Као што је председник Александар Вучић рекао, и наши полицијски извори кажу да је било око 3.000 блокадера вечерас у Београду, још неколико хиљада у целој земљи, рекао је Дачић.
Он је рекао да полиција успоставља јавни ред и мир И позвао је грађане на стрпљење.
У сваком случају сви они који су починили кривична дела, прекршаје биће ухапшени, рекао је Дачић.
Позивамо све да се разиђу, оне који су нападнути да се суздрже од одговора
Министар унутрашњих послова Ивица Дачић истакао је вечерас да више нема речи да се ради о мирним студентским протестима и позвао све да се разиђу са улица, а оне који су нападнути да се суздрже од одговора.
Дачић је у изјави медијима казао да ће полиција морати да одговори свима онима који желе да изазову насиље и примењују насилна средства.
„Ми позивамо све да се разиђу са улица, такође позивамо и све који су оштећени, који су мета тих напада, да се суздрже од одговора, а полиција ће примењивати сва средства у успостављању јавног реда и мира, сва законски дозвољена средства“, истакао је Дачић.
Према његовим речима, полиција је морала вечерас да употреби и хемијска средства, јер се десио масовни напад на полицију и то шипкама, моткама, каменицама, затим разним изношењем и паљењем контејнера, гурањем контејнера на полицију.
Поновио је да су три полицајца у Београду пријављена као повређена, а два у Панчеву.
Сви они који су напали полицију и починили та кривична дела, како је нагласио Дачић, као и сви они који су под формом неких блокада и протеста нападали полицију и друге људе, мораће да сносе одговорност.
„У том смислу, полиција ће радити у току ноћи и сутра, као што смо и данас и јуче радили, на идентификацији свих који су починили та дела и они ће бити доведени, приведени, ухапшени, а наравно, други државни органи ће карактерисати та дела“, рекао је Дачић.
Још једном је захвалио полицајцима на свему што трпе.
„Они нису заслужили такав однос. Ово је напад не на полицију, ово је напад на државне органе, напад на државу, напад на оне који другачије мисле. То је напад на полицију. Ти људи су бранили ову земљу и браниће сваког појединца где год. Они овакав однос и овакве нападе нису заслужили“, закључио је Дачић.
Извор: Танјуг