Бојан Ничић, син Драгана Ничића, који је ухапшен у августу прошле године и коме се на терет ставља кривично дело ратни злочин против цивилног становништва, упутио је апел представницима међународних институција, организација за људска права и релевантних правосудних органа, тражећи обуставу неоснованог кривичног гоњења његовог оца.
Ничић наводи да оптужбе немају чињенично, материјално ни правно утемељење.
„Оне нису засноване ни на једном доказу који би могао потврдити његову кривицу, док истовремено његов живот, углед и слобода трпе непоправљиву штету. Никада није био учесник ратних дејстава, нити је у било ком облику био умешан у догађаје за које се терети“, истакао је син Драгана Ничића.
Он тражи да се хитно преиспитају сви наводи и докази на основу којих је покренут поступак, да се поштују основна људска права и презумпција невиности гарантована међународним конвенцијама и да се обустави, како наводи, неосновано кривично гоњење и поврате грађанска права.
„У овом тренутку, његова једина ‘кривица’ је што је рођен и живео на простору који је током деведесетих био погођен ратом, али то не сме и не може бити основа за његову криминализацију. Позивам међународну заједницу да не дозволи да правда буде злоупотребљена у политичке сврхе и да се процесуирају само они за које постоје јасни и непобитни докази“, поручио је Ничић.
Драган Ничић је ухапшен 3. августа прошле године у Пасјану. Тог дана у истом месту ухапшени су и Слободан Јевтић, Драган Цветковић и Милош Шошић, док је у селу Босце код Косовске Каменице ухапшен Ненад Стојановић.
Тужилаштво тврди да за њих постоји основана сумња да су током сукоба на Косову као део криминалне групе, у саучесништву са другим неидентификованим припадницима, наоружани и обучени у маскирне униформе, као редовни и нередовни припадници српске полиције или војске, учествовали у убиству осам албанских цивила.
Сва петорица Срба су пред судом у јануару ове године негирала кривицу.
Извор: Косово онлине