Радојевић: Инцидент у Вучи десио се у присуству Кфора, велики притисак на Србе

ТВ Мост

Члан Председништва Српске листе Милан Радојевић изјавио је да је најстрашније што се инцидент током којег је Косовска полиција пуцала на младића у селу Вуча код Лепосавића, десио пред припадницима Кфора, који нису реаговали на то.

Он је, гостујући на ТВ Пинк истакао да се, због свега, поставља питање каква је улога припадника Кфора.

„Ми се стално као Српска листа обраћамо за помоћ представницима међународне заједнице и Квинте и највише поверења имамо у Кфор. Због тога је забрињавајуће да припадници Косовске полиције пуцају на нашу децу пред њиховим припадницима“, казао је Радојевић и додао да су Срби на Косову због тога разочарани.

Појаснио је да су са Косовском полицијом на месту инцидента били припадници америчког контигента Кфора.

„Када разговарате са званичницима Кфора, они ће увек понављати да су ту у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности. Међутим, сви ти контигенти Кфора индивидуално у складу са наредбама својих влада, сарађују са припадницима КБС-а и помажу им у обуци и наоружању. Кад се ви обратите Кфору и кажете им да њихови припадници то раде, они одговоре да Кфор остаје непристрасан и да поједине њихове јединице сарађују са КБС-ом по налогу својих земаља“, наглашава Радојевић.

Поводом инцидента у Вучи, Радојевић каже да је младић који је побегао са лица места побегао због страха.

„Користи се изговор да се објасни зашто је један од младића побегао са места инцидента. Због страха, који је огроман међу Србима на КиМ, нарочито на северу. Када имамо ситуације да је пуцано на српску децу у Готовуши у Штрпцу на Бадњи дан, а нико није кажњен за то, пуно је инцидената на Бистричком мосту, где је било и рањавања људи, а такође нико није одговарао за то. Срби немају никакву заштиту нити помоћ. Полицајци иду са дугим цевима и фантомкама, још кад вас питају зашто носите неке мајице, шта то имате код себе, траже мобилне телефоне… То су страшне ствари и још се догађају на местима где нема камера“, објашњава Радојевић.

Када је у питању декларација о војном савезу Албаније, Хрватске и Косова, Радојевић истиче да је важно нагласити јачину Србије наспрам тога.

„Србија је независна земља, економски и војно јака, способна да самостално одлучује. Оно што је проблематично у овом региону су приштинске институције. Сада, наравно, крајњи циљ Приштине јесте да постане чланица Нато-а и за то морају испунити одређене услове и проћи кроз скупштину. У парламенту им треба двотрећинска већина, коју ће имати од албанских посланика, али по њиховом Уставу, треба им и двотрећинска већина од, како они кажу, мањинских посланика, где Српска листа због одличног резултата на прошлим парламентарним изборима, има предност. То је та брана. Зато Курти напада Српску листу, покушава да је забрани, да је укине, позива све виђеније Србе на информативне разговоре. Ја сам један од њих. Ми смо и даље ту, са својим народом“, казао је.

Испричао је да Срби на Косову трпе веома велики притисак, а посебно породице оних који су осуђени за наводне ратне злочине.

„Страшне су сцене које трпе наши сународници, које трпи Лунетова породица пошто је он осуђен на пет година затвора, страшне су сцене које трпи породице осталих који су осуђени и на 15 година затвора због наводног ратног злочина, без иједног доказа или сведока. То некако морамо издржати. Први корак који смо направили јесте одличан резултат на парламентарним изборима. Курти зна, и Срби на Косову знају, да је Српска листа спона са Србијом.

Упитан да ли Аљбин Курти покушава да направи неке нове листе са српским представницима како би ослабио Српску листу, Радојевић одговара потврдно.

„Курти покушава да, преко „својих Срба“, направи своје листе и тако ослаби Српску листу, а друга страна медаље јесте подизање неких оптужница и позивање наших функционера на информативне разговоре. Трећи правац напада јесте то што покушава да у Уставном суду промени судије или правила како би забранио деловање Српске листе. Нама је драго јер смо на парламентарним изборима показали снагу и верујем да ће то бити случај и на локалним изборима“, нагласио је Радојевић.

Како каже, Приштина покушава да испровоцира реакцију Србије малтретирањем грађана јер је у току тихо етничко чишћење Срба, али тренутно је важно остати мудар.

„Морамо деловати политички, вратили смо се у парламент са освојених девет мандата. Није лако, јер не постоје Срби на КиМ који нису под притиском њихове администрације, или под притиском правосудних органа, полиције. Желим да похвалим Канцеларију за КиМ која пружа велику помоћ, ту су за све. Што се тиче Северне Митровице, она је највише на удару јер је Куритјев циљ да припоји општину Северну Митровицу Јужној. Све нас занима каква ће бити реакција Кфора када се заврши изградња тих фамозних мостова које Курти гради. Да ли ће Кфор само ћутати или ће реаговати и уважити петицију Срба са Косова и схватити да ти мостови заиста могу представљати велики безбедносни ризик“, закључио је Радојевић.

Извор: Косово Онлајн

Related posts

Ђурић у Њујорку са генералним секретаром ОЕБС-а Феридуном Синирлиоглуом

Преминуо глумац Енвер Петровци

Представници Српске листе завршили посету метохијским селима обиласком Гораждевца

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније