Председница Одбора за Косово и Метохију Данијела Николић данас је разговарала у Дому Народне скупштине са Заштитником грађана Зораном Пашалићем у циљу разматрања положаја и заштите основних људских права Срба и неалбанца и том приликом нагласила да је у последњих годину дана чак 20 одсто Срба напустило Косово.
„Протеклих годину и више дана преко 20 одсто Срба напустило је Космет услед систематског притиска, институционалне дискриминације и директних безбедносних претњи режима Аљбина Куртија“, навела је Николић у разговору са Пашалићем.
Како се наводи у саопштењу Инфо службе Народне Скупштине, Николић је навела да се на терену свакодневно погоршава општа безбедносна и институционална ситуација, што се огледа у бројним примерима угрожавања основних права српског народа, али и другог неалбанског становништва.
На састанку је разговарано о бројним изазовима са којима се суочава српско и остало неалбанско становништво на Косову, као и о једностраним ескалаторним потезима Аљбина Куртија по етичкој основи.
Тема састанка било је и проблем отимања имовине где су власници Срби, као и забрана коришћења српске валуте.
Председница Одбора посебно је нагласила све чешћи проблем сексуалног узнемиравања жена, нарочито на северу Косова, који указује на угрожену безбедност, ограничен приступ јавним службама, институционалну дискриминацију и повреде основних људских права и слобода.
Николић је, како се додаје у саопштењу, упознала Заштитника грађана са начином рада Одбора, досадашњим активностима и блиском сарадњом са Канцеларијом за Косово и Метохију.
У разговору су посебно истакнути примери великог броја хапшења наших сународника на Косову, без икаквих материјалних и доказа и кривице, за дела која им се стављају на терет.
Поменут је, како додају и случај хапшења државног службеника Игора Поповића, као и разлози за његово неосновано хапшење, чиме се додатно урушава поверење грађана у институције и ствара клима страха и несигурности.
У разговору је такође било речи и о потреби подршке економском оснаживању српске заједнице, при чему је наглашено да се кроз институционалне механизме и у сарадњи са надлежним органима пружа помоћ незапосленим лицима на Косову, с циљем подстицања запошљавања, самозапошљавања и останка младих у Покрајини.
Заштитник грађана Зоран Пашалић изразио је пуну подршку напорима у очување права српског народа на Косову и истакао значај сталног праћења ситуације на терену.
Пашалић је упознао председницу Одбора са иницијативом институције Заштитника грађана да се отвори канцеларија омбудсмана у северном делу Косовске Митровице и замолио је за помоћ око могуће реализације овог подухвата.
„Циљ ове иницијативе био би да се грађанима на Косову и Метохији омогући директан приступ заштити њихових права и да се ојача институционално присуство Републике Србије у овим тешким околностима у Покрајини’, казао је он.
Током састанка постигнут је договор о интензивирању сарадње између Одбора за Косово и Метохију, Канцеларије за Косово и Метохију и Заштитника грађана, а Пашалић је нагласио да ће, користећи међународне контакте, уложити напоре да колеге омбудсмане детаљније упозна са ситуацијом и изазовима с којима се грађани на Косову суочавају.
Саговорници су се сагласили да је важно јачати институционалне капацитете и континуирано пратити ситуацију на подручју Косова како би се ефикасније одговарало на потребе грађана и пружила адекватна подршка најугроженијима.
Председница Одбора за КиМ и Заштитник грађана закључили су да ће наставити сарадњу у циљу заштите људских права и очувања институционалне подршке грађанима Косова и Метохије, наводи се у саопштењу.
Извор: Танјуг