Амбасада САД: „Платинасти вук 25“ потврђује војну сарадњу САД и Србије

Министарство одбране

Међународна тактичка вежба „Платинасти вук 25“, коју организује Војска Србије уз подршку Европске команде Оружаних снага Сједињених Америчких Држава, одржана је у бази „Југ“ код Бујановца, а америчка амбасада оцењује да она потврђује војну сарадњу Србије и САД.

Како се наводи у саопштењу амбасаде, циљ ове вежбе је унапређење интероперабилности и међусобног разумевања оружаних снага партнерских земаља кроз обуку за мировне операције у мултинационалном окружењу.

Вршилац дужности заменика шефа мисије амбасаде Пол Јукић изјавио је да ова вежба мировних операција има кључну улогу у испуњавању захтева обуке и припреми наших снага за мировне мисије у реалним условима.
,, Платинасти вук’ је камен темељац наше билатералне сарадње и представља значајан приоритет и за српску и за америчку војску. Надамо се да ће се вежба ‘Платинасти вук’ наставити и наредних година, као и да ћемо пронаћи нове начине да пружимо изазове нашим оружаним снагама, унапредимо њихове способности и повећамо ниво њихове спремности“, рекао је Јукић.

Бригадни генерал Џефри Ваткинс, командант Копнене војске Националне гарде Охаја, рекао је да је захвалан на прилици да припадници оружаних снага САД учествују у овогодишњој вежби „Платинасти вук“ и да се обучавају заједно са колегама из Србије.

,,Важно је да заједно вежбамо да видимо какве су нам способности, да заједно користимо опрему и увежбавамо тактике, технике и процедуре, а могли сте да видите на вежби да стварамо кохезију и јаке тимове између учесника”, рекао је генерал Воткинс.

У вежби је учествовало више од 700 припадника Војске Србије и оружаних снага Азербејџана, Босне и Херцеговине, Грчке, Италије, Мађарске, Румуније, Северне Македоније, Сједињених Америчких Држава, Црне Горе и Уједињеног Краљевства Велике Британије и Северне Ирске.

Први пут, у вежбу су се активно укључили и припадници Међународне организације Балканске војномедицинске снаге, у сегментима који су обухватали пружање медицинске помоћи и евакуацију у кризним ситуацијама.

Вежба је спроведена у бази Југ, која је већински опремљена донацијама Европске команде Оружаних снага САД, у сврху мировних операција.

Учесници су имали прилике да увежбају тактике, технике и процедуре које се примењују приликом ангажовања у мировним операцијама. Обезбеђење базе и конвоја, патролирање, постављање блокада и претрага терена, само су део активности које су биле предвиђене сценаријом вежбе.

Вежбе из серије „Платинасти вук“ се у Србији одржавају од 2014. године и пружају прилику за унапређење капацитета и обуке оружаних снага свих земаља учесница.

Извор: Танјуг

Related posts

Фон дер Лајен: До 2027. ЕУ заувек окреће нови лист у вези са руским фосилним горивима

Еулекс распоредио Резервну специјализовану полицијску јединицу уочи локалних избора

Наставак суђења бивим вођама ОВК 29. септембра, Данкан завршио сведочење

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније