Влада Мађарске посвећена је томе да заједно са Србијом изгради гасовод који би обезбедио више милиона тона снабдевања тим енергентом српској рафинерији, изјавио је данас министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто на Санктепербушком форуму.
Сијарто је за Танјуг нагласио да је потребно изградити још 180 километара нове гасоводне цеви са мађарске сстране, за шта су се они обавезали.
„Сигурно можемо бити спремни до 2027. године. Сада је последња фаза преговора са Србијом о дугорочној обавези коју треба преузети, јер је једна ствар када изградите цевовод. Морате бити у могућности да га управљате на приступачан начин, а да бисте могли да управљате таквим цевоводом на приступачан начин, потребна вам је дугорочна обавеза са стране купца“, рекао је Сијарто.
Сијарто је на панел дискусији под насловом “Глобална енергетска тржишта: Потрага за равнотежом између интереса произвођача и потрошача“ рекао да је предлог Европске уније да се одсече енергетско снабдевање од Русије заправо план украјинског председника Володимира Зеленског и председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен, оценивши да би се ако нанела велика штета суверенитету европских држава.
Према његовим речима, Брисел и Кијев тиме желе да одвоје европске државе од “јефтиног, лаког и поузданог снабдевања који омогућава Русија“.
“Кажу да би се одвајањем од Русије добио суверенитет и независност и да ће се тиме имати сигурно снабдевање другим гасоводом, али то је све лаж“, рекао је Сијарто.
Поповић: Србија и Мађарска желе да наставе сарадњу са Руском Федерацијом и Гаспромом
Министар без портфеља задужен за међународну економску сарадњу Ненад Поповић изјавио је данас да Србија наставља сарадњу са Русијом по питању гаса и нагласио да се тако обезбеђује сигуран транспорт и снабдевање тим енергентом, као и да држава неће одустати од тога.
Поповић за Танјуг, након учешћа на панел дискусији „Глобална енергетска тржишта: Потрага за равнотежом између интереса произвођача и потрошача“ на Санктпетербушком међународном економском форуму, рекао да је за Србију питање гаса најважније питање енергетске безбедности.
Навео је да је на билатералном састанку са мађарским министром спољних послова Петером Сијартом постигнута сагласност о томе да Србија и Мађарска желе да наставе сарадњу са Руском Федерацијом и компанијом Гаспром.

Танјуг, скриншот
Такође, он је нагласио да било какав покушај да се снабдевање гасом од Русије одузме Србији и Мађарској не би донело ништа.
„Не би било ни гаса, а цене за те мање количине гаса би биле три, четири или пет пута веће. То би уништило нашу економију. Србија мора да брине о својим грађанима, увек ћемо бринути о томе, као и за нашу економију и њен раст“, рекао је министар.
Према његовим речима, сарадња и уговор са Газпромом је од изузетне важности за државу и додао да је српска економија базирана на квалитетним ценама гаса и на доброј радној снази.
„Наши инжењери су једни од најпрепознатљивијих данас у свету. Имамо изванредну инфраструктуру која је изграђена у последњих 13 година и то је оно што председник Александар Вучић стално говори“, рекао је Поповић.
Такође, он је назначио да Србија има изузетну цену електроенергије за своје грађане, и оценио да је тиме држава привлачи стране инвестиције.
Поповић, који предводи српску делегацију на овогодишњем СПИЕФ-у, одржао је састанак са министром здравља Руске федерације Микхаилом Мурашком који је том приликом изјавио да је Русија спремна да Србији понуди најбоље лекове против онколошких болести, као и најновије иновационе лекове што је веома важно.
„Спремни су да нам понуде лечење наших онколошких болесника у њиховим најмодернијим клиникама и болницама. О томе ћемо разговарати чим се вратим и са министром Лончаром и са председником Вучићем. Са руске стране је заиста један велики гест, оно што је данас најсавременије у свету и што се показало, најбољим лечењем онколошких болести“, рекао је Поповић.
Како је истакао, Русија жели да заједно са Србијом сарађује на том плану, као и да је то за српске лекаре и истраживаче, да заједно са руским колегама раде на тим пројектима.
Говорећи о развоју и улози модерних технологија данас, министар је казао да је говорио на три панела на којима је посебан акценат био на вештачкој интелигенцији, њеном коришћењу и етици.
Према његовим речима, у наредних 10 до 20 година очекује се огроман раст потреба за електроенергијом зато што све веће коришћење свих нових геџета, иновационих елемената, мобилне телефоније, вештачке интелигенције, захтева још веће потребе за електроенергијом.
„Сигурно да ће та симбиоза, са једне стране потребе за новим растом, за новим растом потрошње и потреба за електроенергијом, а са друге стране коришћење вештачке интелигенције, довести до нове експанзије у свим сегментима економије“, казао је Поповић.
Такође, он је навео да је током дана разговарао са кинеским представницима и нагласио да ће вештачка интелигенција у будућности још више зближавати Србију са Кином и са Русијом, али и са целим светом.
„Разговарали смо данас и са министрима из Индонезије, Индонезија има 300 милиона становника, у огромној експанзији, са министрима из Индије, са министрима из земаља Евроазије и сви су истог мишљења и жеље да сарађују са Србијом“, додао је Поповић.
Како је истакао, Србија има своје место у новом свету, као и да земље света цене слободну и независну политику Србије.
„Морамо да отварамо нова тржишта, да се што више оријентирамо на што више тржишта и у томе ће бити сигуран сам и сигуран успех у будућности. Да гледамо шта раде други, већи од нас и да се учимо од њих. Тако ћемо и ми и сигуран сам у заиста велику и добру економску будућност Србије“, релао је Поповић.
На панел дискусији „Глобална енергетска тржишта: Потрага за равнотежом између интереса произвођача и потрошача“ министар енергетике Русије Александар Новак у свом обраћању је изразио захвалност Србији и Мађарској што су задржале принципијелан став по питању увођења санкција и наставку сарадње.
Санктпетербушки међународни економски форум окупио је више од 20.000 учесника из 140 држава и територијалних ентитета, а током четири дана форума одржаће се више од 150 панел дискусија.
На форуму учествује и председник Републике Српске Милорад Додик.
Извор: Танјуг