Споразум о економском партнерству изнеђу Србије и Уједињених арапских емирата по свом обухвату у области сарадње први је такав који је Србија потписала са неком земљом и за нас има велики стратешки значај, изјавио је данас председник Привредне коморе Србије (ПКС) Марко Чадеж.
Он је на представљању овог споразума у ПКС оценио да споразум даје нови квалитет односима две земље и да отвара ново поглавље у сарадњи, слободној трговини робама али и у високом степену либерализације сектора услуга, што је, како је оценио, за нас и те како важно.
„Већ од данас без царине две земље једна другој могу продавати око две трећине пољопривредних индустријских производа, обухваћених споразумом, а након истека релативно кратког периода, на бесцаринском режиму биће око 96 одсто тарифних линија. Ефекте споразума први ће осетити српски произвођачи пољопривредних прехрамбених производа, који су већ присутни на том тржишту и имају контакте са купцима у Емиратима“, истакао је он.
Навео је да сада пословна заједница очекује стварање услова за потпуну имплементацију споразума, посебно када реч о обезбеђивању халал сертификата за низ производа од месне индустрије до козметичке и фармацеутске.
Према његовим речима ПКС ће се веома активно ангажовати око тих питања.
„Веома нам је важно што овај споразум осим трговине робом, има и квалитет више него други билатерални споразум а реч је о либерализацији трговине и услова пословања у сектору услуга као све значајнијег сегмента међусобне размене и сарадње. Радује што је у преговорима постигнут висок степен либерализације трговине, односно пословања у сектору услуга од компјутерских, преко финансијских, туристичких, до консултантских услуга и истраживања развоја и заштите животне средине. Заиста велике ствари су урађене, велики потенцијали су пред нама. На нама је да ове споразуме као привреда испунимо животом и новим уговорима“, рекао је Чадеж.
Позвао је све заинтересоване компаније да се обрате представништву које ПКС има у Дубају где могу добити додатне информације.
Амбасадор УАЕ у Србији Ахмед Хатем Алменхали је оценио да споразум одражава обострану посвећеност јачању економских веза две земље и проширењу трговинске сарадње Србије и УАЕ.
„Споразум је и перспективан оквир који предвиђа смањење и укидање царина за многе производе. Обим размене две земље је добар али споразум има потенцијал да се она повећа у наредним годинама кроз заједничку трговнинску сарадњу и њено проширење на више области“, рекао је он.
Оценио је да споразум није само трговински него и мост који повезује народе, привреде и визије две земље и да је платформа за инвестиције и сарадњу у разним областима, водоснабдевању, логистици, дигиталним иновацијама, туризму.
„УАЕ остају посвећени изградњи партнерстава заснованим на узајамном поштовању и заједничким циљевима а Србија је наш кључни партнер у тој визији и верујемо да постоји велики простор за продубљивање сарадње“, рекао је амбасадор УАЕ у Србији.
Извор: Танјуг