РТРС

Република Српска: Забележено шест случајева лептоспирозе

од TV Most

Од почетка године у Републици Српској регистровано је шест случајева лептоспирозе – три у Бањалуци, а преостала три у Добоју и Фочи. У Кантону Сарајево проглашена је епидемија лептоспирозе.

У Клиници за инфективне болести у Сарајеву током протекла 24 сата прегледано је пет пацијената са симптомима ове болести, од којих је један задржан на лечењу, преноси РТРС.

Према подацима здравствених установа, у Републици Српској је током прошле године забележено 15 случајева.

Ко је у већем ризику

Лептоспироза је акутна инфективна бактеријска болест чији су главни извори заразе глодари, као и домаће и дивље животиње.

Често се назива и професионалним обољењем, јер су у већем ризику од заразе ветеринари, месари, риболовци и ловци, али и становници урбаних средина који долазе у индиректан контакт са зараженим животињама.

Инфициране животиње излучују бактерије мокраћом у спољну средину, одакле човек може да се зарази преко повреда на кожи или путем слузокоже носа, уста и очију.

Извор инфекције може бити и земља, блато или контаминирана вода. Интерхумани пренос је изузетно редак.

Извор: РТС

Можда желите прочитати:

Телевизија Мост

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Прихватам Опширније