Обележен Дан Призренске богословије у Матици српској

Википедија

Призренска богословија Светих Кирила и Методија образује и васпитава свештенике, учетеље и наставнкие већ 154 године. Настала као Богословско-учитељска школа 1871. године, она је ,,нживела“ многе државе на овим просторима и велика страдања, речено је приликом обележавања Дана Призренске богословије у Матици српској.

Кроз богословију у Призрену огледају се историја и трагедија на Косову и Метохији, каже заступник ректора богословије протосинђел Исидор. Он додаје да упркос свим тешкоћама, живот у Призрену представља привилегију и дар.

Призренска богословија има важну мисију у тренутку када је српско становништво угрожено на Косову и Метохијии. Она опстаје и чува српски језик и традицију у граду у којем скоро више нема Срба, каже професорка Призренске богословије Валентина Питулић. Она не крије оптимизам, поручујући да су тешки животни услови на Косову и Метохији за Србе само тренутак и да, како каже, иду боља времена.

Поводом обележавања дана Призренске богословије Кирила и Методија присутне је поздравио председник Матице српске Драган Станић, а у програму су учествовали и ученици богословије.

Глумица Марија Бергам прочитала је песму, посвећену призренским богословима, своје колегинице Љиљане Лашић названу ,,Метохија“.

Извор: РТВ

Related posts

Трампова администрација планира резерву ретких земних метала вредну 12 милијарди долара

Хрватска: У српском селу Глушци исписани усташки симболи и графити „Србе на врбе“

Осумњичени за „фалсификовање резултата гласања“ на Косову пуштени да се бране са слободе

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније