Жиофре: ЕУ и даље остаје највећа страна која подржава приватни сектор

од TV Most

Амбасадор и шеф Делегације Европске уније у Србиј Емануеле Жиофре, изјавио је да је ЕУ највећи трговински партнер за све земље Западног Балкана и да ће наставити да подстиче конкурентност и одрживи развој у тим државама, као и да ЕУ и даље остаје највећа страна која подржава приватни сектор.

Жиофре је отварајући регионалну конференцију „Open4Business: Оснаживање ММСП у Западном Балкану – Пут ка ЕУ“ рекао да се кроз овај форум који се други пут одржава ЕУ обезбеђује размену искустава и информација потребних за подстицај приватног сектора. Додао је да ће се на овом скупу говорити и о приступу финансијама јер су присутне финансијске институције са којима се сарађује.

„Разговараћемо и о техничкој помоћи и како да мала, велика и средња предузећа могу да добију кредите који им омогућавају да се модернизују, да даље расту и да стварају већи број радних места“, рекао је Жиофре.

Подсетио је да су многе државе из овог региона имале 600 милиона евра из фондова ЕУ, као и да су укупне инвестиције укупно износиле седам милијарди евра. Према речима Жиофреа, ЕУ подржава не само пословно окружење већ и иновације. „Имамо посебан нови пакет за приватни сектор, с обзиром на то да сада идемо опет на проширење ЕУ и на неки начин сада је идеја да се државе Западног Балкана придруже ЕУ све до 2027“, рекао је он.

Наводи да је жеља ЕУ да се економија у земљама Западног Балкана прилагоди ономе што има европска заједница све до пуне интеграције и да се зато подстиче размена робе преко граница, а иде се и ка заједничкој будућности.

Он је рекао и да план подразумева и подршку свим земљама из овог региона, додајући да ће и реформе за које су се обавезале све владе овог региона сигурно допринети унапређењу пословног окружења тиме што ће се појачати конкурентност и владавина права. „То је веома важно за социјално-економски даљи напредак. Значи, не ради се ту само о економској политици, већ то је наш програм за даље јачање стабилне Европе. Јачи смо заједно“, нагласио је Жиофре.

Учесницима данашњег форума поручио је да овај скуп максимално искористе како би разменили искуства и знања са банкама као и са различитим фирмама.

Данашњу конференцију организује Привредна комора Србије (ПКС) у сарадњи са Генералним директоратом за проширење и источно суседство (DG ENEST) и Европском мрежом предузетништва.

Извор: Танјуг

Можда желите прочитати:

Телевизија Мост

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Прихватам Опширније