РТС

Муслимани славе Рамазански бајрам

од TV Most

Широм света муслимани обележавају први дан Рамазанског бајрама, једног од два најважнија празника којим се завршава једномесечни рамазански пост. Бајрамско славље почиње молитвом, одмах након свитања.

Први дан почиње јутарњом молитвом која се назива Бајрам намаз – 45 минута по изласку Сунца.

Исламска заједница у Србији најавила је да ће се централна бајрамска свечаност одржати у Арап џамији у Новом Пазару.

Рамазански бајрам увек пада 1. шевала, десетог месеца муслиманског лунарног календара, и траје три дана. Сматра се „празником положеног испита“.

За време трајања Бајрама, верници се свечано облаче, одлазе у џамије једним путем, а враћају се другим.

Уз богату трпезу, први дан Бајрама проводи се у кругу породице која се окупља код најстаријих чланова. Други дан обилазе се гробља, мезарја, а трећи дан проводи се у дружењу с пријатељима, познаницима и комшијама.

Ако желите пријатељу или комшији муслиману да честитате празник, учините то на традиционалан начин: „Бајрам шериф мубарек олсун“.

Бајрам је време радости, заједништва и солидарности.

Поводом празника, честитке су упутили верски и државни званичници.

Мешихат Исламске заједнице у Србији свим верницима је честитао наступајући Рамазански бајрам, са жељом да га проведу у здрављу, миру и породичној срећи.

Патријарх српски Порфирије упутио је, у своје лично име и у име Српске православне цркве, честитке поводом Рамазанског бајрама верницима исламске вероисповести.

„Нека би зраци духовне топлине овога дана испуниле ваше домове, а понајпре срцâ вас и ваших најмилијих, обасјавајући вам пут живота како бисте непоколебиво ходили стазом која је утабана вером у милостивог Бога – Бога који воли човека и разуме га, учи га да чини добро свакоме без обзира на разлике које свакога од нас пројављују као јединствено и непоновљиво, а тим пре, и Богу мило биће“, поручио је патријарх, саопштила је Српска православна црква.

Дачић: Рамазански бајрам подсетник на међусобно поштовање и солидарност

Министар унутрашњих послова у техничком мандату Ивица Дачић честитао је Рамазански бајрам Ријасету Исламске заједнице Србије, главном муфтији и председнику мешихата Исламске заједнице у Србији, као и свим верницима исламске вероисповести.

„Свим верницима исламске вероисповести у Србији честитам Рамазански бајрам, уз искрене жеље за здравље, мир, личну и породичну срећу“, наводи се у у честитки министра Дачић.

Како је додао, Рамазански бајрам симболизује веру, доброчинство и снагу заједништва.

„Овај празник нас подсећа на важност међусобног поштовања, разумевања и солидарности, вредности које су темељ снажног и уједињеног друштва. Нека нас дух овог празника инспирише да заједно градимо бољу будућност наше Србије, у којој владају слога, мир и међусобно уважавање“, наводи Дачић.

Он је у духу Рамазанског бајрама, пожелео да мир и благостање испуне домове и срца свих верника исламске вероисповести поздрављајући их традиционалним поздравом „Бајрам шериф мубарек олсун!“.

Мацура честитала Рамазански бајрам

Министарка без портфеља задужена за координацију активности у области родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена Татјана Мацура честитала је данас Рамазански бајрам припадницима Исламске заједнице у Србији, као и свим грађанкама и грађанима исламске вероисповести.

“У духу љубави, толеранције и заједништва упућујем срдачне честитке, са жељом да овај велики празник проведете у најближем и најдражем окружењу. Нека овај дан донесе топлину у ваше домове, а вашим најближима оствари снове у којима ћете заједно уживати. Бајрам Шериф Мубарек Олсун“, поручила је Мацура.

Извор: РТС

Можда желите прочитати:

Телевизија Мост

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Прихватам Опширније