Пелегрини: Словачка остаје при ставу да не признаје независност Косова

ЕПА

Словачки председник Петер Пелегрини изјавио је током посете Албанији да ће Братислава остати при својој одлуци да не призна независност Косова.

„Став Словачке да не признаје Косово као државу је став који је заснован на правилима словачке дипломатије и нема никакве везе са пријатељством са Албанијом или албанским народом“, рекао је Пелегрини у петак након састанка са председником Албаније Бејрамом Бегајем у Тирани.

Он је подвукао дугогодишњу политику Словачке да не признаје земље које су прогласиле независност једностраном одлуком, преноси ТАСР.

„Нецу избегавати питања о Косову, разговарао сам о томе са председником Бегајем, заступао сам став Словачке о томе… Ово нема никакве везе са народом Албаније, за нас је албански народ пријатељски народ, и ово нема везе са нашим негативним ставом према Косову“, рекао је Пелегрини и додао да је потребно ‘успоставити мостове’.

На заједничкој конференцији за новинаре Пелегрини је изразио недвосмислену подршку аспирацијама Албаније за придруживање ЕУ.

„Пројекат ЕУ никада неће бити потпун без укључивања земаља Западног Балкана. Словачка је снажни заговорник уласка Албаније у ЕУ, а у светлу свих реформи које је Тирана успела да спроведе“, навео је словачки председник и изразио наду да би Албанија могла да уђе у ЕУ до 2030.

У првој званичној посети Тирани, Пелегрини је са албанским колегом разговарао о сарадњи у области одбране, образовања и пољопривреде.

Извор: Танјуг

Related posts

Гарић: Вучићев говор у УН храбар и одговоран, додатно оснажена позиција Србије

Светски дан Фридрајхове атаксије: Сваки дан без лека значи изгубљено време

Ђурић са Лавровом у Њујорку: Србија опредељена за јачање сарадње са Русијом

Овај веб сајт користи колачиће да унапреди ваш боравак на њему. Предпостављамо да Вам је то у реду, али свакако можете искључити ову опцију. Опширније